Kategoria Superiore, Kryesore, Superiore, Lajme Flash — 29 Qershor, 2012 14:15

Kampionati, kalendari i Kategorisë Superiore

Në mjediset e FSHF-së, në prani të medias dhe të përfaqësuesve të klubeve, u hodh të premten në mesditë shorti i dy kampionateve kombëtare; konkretisht i Kategorisë Superiore dhe i Kategorisë së Parë. Edhe pse nuk i kanë vijuar përgatitjet për sezonin e ri futbollistik skuadrat pjesëmarrëse në to, me përjashtim të atyre që do të luajnë në Kupat e Europës, të gjithë janë njohur me kundërshtarët javë pas jave, ndaj mund të nisin e të bëjnë edhe llogaritë përkatëse. Kësisoji, java e parë e Superiores, që nis me 25 gusht, i gjen kampionët e Shqipërisë në një transfertë të vështirë, pikërisht në fushën e Vllaznisë së Shkodrës. Juglindorët do ta nisin mbrojtjen e kurorës pikërisht në mitikun “Loro Borici”, aty ku edhe skuadra vendëse, me trajnerin e ri, Shpëtim Duro, do të hedhë hapin e parë të një sezoni të ri, që nga premtimet e drejtuesve të klubit kuqeblu pritet të jetë tepër konkurrues dhe me synim të qartë, fitimin e trofeve. Sikurse duket, trajneri Shpëtim Duro do ta bëjë debutimin zyrtar me Vllazninë ndaj së kaluarës së afërt të tij, Skënderbeut, të cilin e ka drejtuar në fitimin e titullit kampion, në sezonin 2010-2011, por edhe në fillimin e edicionit të shkuar, kur u shkarkua për t’u zëvendësuar nga ceku Stanislav Levi. Java e parë e kampionatit të ri, për Kategorinë Superiore, do t’i gjejë në udhëtim fituesit e Kupës së Shqipërisë, bardheblutë e Tiranës, duke sfiduar Tomorin vendës në Berat, ndërkohë që vlonjatët e Shkëlqim Mucës do të jenë mysafirë në Ballsh. Përplasje “big”-ësh, mes kampionëve të vendit në fuqi dhe fituesve të Kupës së Shqipërisë do të kemi në javën e tetë. Kuptohet, pasi ta kenë bërë këtë gjë më herët, në finalen e Supekupës së Shqipërisë.
Më poshtë, ja edhe kalendari i plotë i Superiores, me ndeshjet sipas 25 javëve dhe me datat respektive të zhvillimit të tyre:

JAVA 1

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Kukes KUKES LUFTETARI

25.08.2012

Shkoder VLLAZNIA SKENDERBEU

25.08.2012

Fier APOLONIA KASTRIOTI

25.08.2012

Ballsh BYLIS FLAMURTARI

25.08.2012

Lac LAÇI BESA

25.08.2012

Berat TOMORI TIRANA

25.08.2012

Peqin SHKUMBINI TEUTA

25.08.2012

JAVA 2

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Gjirokaster LUFTETARI TEUTA

01.09.2012

Tirane TIRANA SHKUMBINI

01.09.2012

Kavaje BESA TOMORI

01.09.2012

Vlore FLAMURTARI LAÇI

01.09.2012

Kruje KASTRIOTI BYLIS

01.09.2012

Korce SKENDERBEU APOLONIA

01.09.2012

Kukes KUKES VLLAZNIA

01.09.2012

JAVA 3

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Shkoder VLLAZNIA LUFTETARI

15.09.2012

Fier APOLONIA KUKES

15.09.2012

Ballsh BYLIS SKENDERBEU

15.09.2012

Lac LAÇI KASTRIOTI

15.09.2012

Berat TOMORI FLAMURTARI

15.09.2012

Peqin SHKUMBINI BESA

15.09.2012

Durres TEUTA TIRANA

15.09.2012

JAVA 4

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Gjirokaster LUFTETARI TIRANA

22.09.2012

Kavaje BESA TEUTA

22.09.2012

Vlore FLAMURTARI SHKUMBINI

22.09.2012

Kruje KASTRIOTI TOMORI

22.09.2012

Korce SKENDERBEU LAÇI

22.09.2012

Kukes KUKES BYLIS

22.09.2012

Shkoder VLLAZNIA APOLONIA

22.09.2012

JAVA 5

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Fier APOLONIA LUFTETARI

29.09.2012

Ballsh BYLIS VLLAZNIA

29.09.2012

Lac LAÇI KUKES

29.09.2012

Berat TOMORI SKENDERBEU

29.09.2012

Peqin SHKUMBINI KASTRIOTI

29.09.2012

Durres TEUTA FLAMURTARI

29.09.2012

Tirane TIRANA BESA

29.09.2012

JAVA 6

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Gjirokaster LUFTETARI BESA

06.10.2012

Vlore FLAMURTARI TIRANA

06.10.2012

Kruje KASTRIOTI TEUTA

06.10.2012

Korce SKENDERBEU SHKUMBINI

06.10.2012

Kukes KUKES TOMORI

06.10.2012

Shkoder VLLAZNIA LAÇI

06.10.2012

Fier APOLONIA BYLIS

06.10.2012

JAVA 7

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Ballsh BYLIS LUFTETARI

20.10.2012

Lac LAÇI APOLONIA

20.10.2012

Berat TOMORI VLLAZNIA

20.10.2012

Peqin SHKUMBINI KUKES

20.10.2012

Durres TEUTA SKENDERBEU

20.10.2012

Tirane TIRANA KASTRIOTI

20.10.2012

Kavaje BESA FLAMURTARI

20.10.2012

JAVA 8

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Gjirokaster LUFTETARI FLAMURTARI

27.10.2012

Kruje KASTRIOTI BESA

27.10.2012

Korce SKENDERBEU TIRANA

27.10.2012

Kukes KUKES TEUTA

27.10.2012

Shkoder VLLAZNIA SHKUMBINI

27.10.2012

Fier APOLONIA TOMORI

27.10.2012

Ballsh BYLIS LAÇI

27.10.2012

JAVA 9

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Lac LAÇI LUFTETARI

03.11.2012

Berat TOMORI BYLIS

03.11.2012

Peqin SHKUMBINI APOLONIA

03.11.2012

Durres TEUTA VLLAZNIA

03.11.2012

Tirane TIRANA KUKES

03.11.2012

Kavaje BESA SKENDERBEU

03.11.2012

Vlore FLAMURTARI KASTRIOTI

03.11.2012

JAVA 10

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Gjirokaster LUFTETARI KASTRIOTI

10.11.2012

Korce SKENDERBEU FLAMURTARI

10.11.2012

Kukes KUKES BESA

10.11.2012

Shkoder VLLAZNIA TIRANA

10.11.2012

Fier APOLONIA TEUTA

10.11.2012

Ballsh BYLIS SHKUMBINI

10.11.2012

Lac LAÇI TOMORI

10.11.2012

JAVA 11

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Berat TOMORI LUFTETARI

17.11.2012

Peqin SHKUMBINI LAÇI

17.11.2012

Durres TEUTA BYLIS

17.11.2012

Tirane TIRANA APOLONIA

17.11.2012

Kavaje BESA VLLAZNIA

17.11.2012

Vlore FLAMURTARI KUKES

17.11.2012

Kruje KASTRIOTI SKENDERBEU

17.11.2012

JAVA 12

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Gjirokaster LUFTETARI SKENDERBEU

24.11.2012

Kukes KUKES KASTRIOTI

24.11.2012

Shkoder VLLAZNIA FLAMURTARI

24.11.2012

Fier APOLONIA BESA

24.11.2012

Ballsh BYLIS TIRANA

24.11.2012

Lac LAÇI TEUTA

24.11.2012

Berat TOMORI SHKUMBINI

24.11.2012

JAVA 13

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Peqin SHKUMBINI LUFTETARI

01.12.2012

Durres TEUTA TOMORI

01.12.2012

Tirane TIRANA LAÇI

01.12.2012

Kavaje BESA BYLIS

01.12.2012

Vlore FLAMURTARI APOLONIA

01.12.2012

Kruje KASTRIOTI VLLAZNIA

01.12.2012

Korce SKENDERBEU KUKES

01.12.2012

JAVA 14

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Gjirokaster LUFTETARI KUKES

09.02.2013

Korce SKENDERBEU VLLAZNIA

09.02.2013

Kruje KASTRIOTI APOLONIA

09.02.2013

Vlore FLAMURTARI BYLIS

09.02.2013

Kavaje BESA LAÇI

09.02.2013

Tirane TIRANA TOMORI

09.02.2013

Durres TEUTA SHKUMBINI

09.02.2013

JAVA 15

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Durres TEUTA LUFTETARI

15.02.2013

Peqin SHKUMBINI TIRANA

15.02.2013

Berat TOMORI BESA

15.02.2013

Lac LAÇI FLAMURTARI

15.02.2013

Ballsh BYLIS KASTRIOTI

15.02.2013

Fier APOLONIA SKENDERBEU

15.02.2013

Shkoder VLLAZNIA KUKES

15.02.2013

JAVA 16

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Gjirokaster LUFTETARI VLLAZNIA

23.02.2013

Kukes KUKES APOLONIA

23.02.2013

Korce SKENDERBEU BYLIS

23.02.2013

Kruje KASTRIOTI LAÇI

23.02.2013

Vlore FLAMURTARI TOMORI

23.02.2013

Kavaje BESA SHKUMBINI

23.02.2013

Tirane TIRANA TEUTA

23.02.2013

JAVA 17

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Tirane TIRANA LUFTETARI

02.03.2013

Durres TEUTA BESA

02.03.2013

Peqin SHKUMBINI FLAMURTARI

02.03.2013

Berat TOMORI KASTRIOTI

02.03.2013

Lac LAÇI SKENDERBEU

02.03.2013

Ballsh BYLIS KUKES

02.03.2013

Fier APOLONIA VLLAZNIA

02.03.2013

JAVA 18

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Gjirokaster LUFTETARI APOLONIA

09.03.2013

Shkoder VLLAZNIA BYLIS

09.03.2013

Kukes KUKES LAÇI

09.03.2013

Korce SKENDERBEU TOMORI

09.03.2013

Kruje KASTRIOTI SHKUMBINI

09.03.2013

Vlore FLAMURTARI TEUTA

09.03.2013

Kavaje BESA TIRANA

09.03.2013

JAVA 19

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Kavaje BESA LUFTETARI

16.03.2013

Tirane TIRANA FLAMURTARI

16.03.2013

Durres TEUTA KASTRIOTI

16.03.2013

Peqin SHKUMBINI SKENDERBEU

16.03.2013

Berat TOMORI KUKES

16.03.2013

Lac LAÇI VLLAZNIA

16.03.2013

Ballsh BYLIS APOLONIA

16.03.2013

JAVA 20

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Gjirokaster LUFTETARI BYLIS

30.03.2013

Fier APOLONIA LAÇI

30.03.2013

Shkoder VLLAZNIA TOMORI

30.03.2013

Kukes KUKES SHKUMBINI

30.03.2013

Korce SKENDERBEU TEUTA

30.03.2013

Kruje KASTRIOTI TIRANA

30.03.2013

Vlore FLAMURTARI BESA

30.03.2013

JAVA 21

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Vlore FLAMURTARI LUFTETARI

06.04.2013

Kavaje BESA KASTRIOTI

06.04.2013

Tirane TIRANA SKENDERBEU

06.04.2013

Durres TEUTA KUKES

06.04.2013

Peqin SHKUMBINI VLLAZNIA

06.04.2013

Berat TOMORI APOLONIA

06.04.2013

Lac LAÇI BYLIS

06.04.2013

JAVA 22

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Gjirokaster LUFTETARI LAÇI

13.04.2013

Ballsh BYLIS TOMORI

13.04.2013

Fier APOLONIA SHKUMBINI

13.04.2013

Shkoder VLLAZNIA TEUTA

13.04.2013

Kukes KUKES TIRANA

13.04.2013

Korce SKENDERBEU BESA

13.04.2013

Kruje KASTRIOTI FLAMURTARI

13.04.2013

JAVA 23

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Kruje KASTRIOTI LUFTETARI

20.04.2013

Vlore FLAMURTARI SKENDERBEU

20.04.2013

Kavaje BESA KUKES

20.04.2013

Tirane TIRANA VLLAZNIA

20.04.2013

Durres TEUTA APOLONIA

20.04.2013

Peqin SHKUMBINI BYLIS

20.04.2013

Berat TOMORI LAÇI

20.04.2013

JAVA 24

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Gjirokaster LUFTETARI TOMORI

27.04.2013

Lac LAÇI SHKUMBINI

27.04.2013

Ballsh BYLIS TEUTA

27.04.2013

Fier APOLONIA TIRANA

27.04.2013

Shkoder VLLAZNIA BESA

27.04.2013

Kukes KUKES FLAMURTARI

27.04.2013

Korce SKENDERBEU KASTRIOTI

27.04.2013

JAVA 25

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Korce SKENDERBEU LUFTETARI

04.05.2013

Kruje KASTRIOTI KUKES

04.05.2013

Vlore FLAMURTARI VLLAZNIA

04.05.2013

Kavaje BESA APOLONIA

04.05.2013

Tirane TIRANA BYLIS

04.05.2013

Durres TEUTA LAÇI

04.05.2013

Peqin SHKUMBINI TOMORI

04.05.2013

JAVA 26

Qyteti Vendas Udhëtues

Data

Gjirokaster LUFTETARI SHKUMBINI

11.05.2013

Berat TOMORI TEUTA

11.05.2013

Lac LAÇI TIRANA

11.05.2013

Ballsh BYLIS BESA

11.05.2013

Fier APOLONIA FLAMURTARI

11.05.2013

Shkoder VLLAZNIA KASTRIOTI

11.05.2013

Kukes KUKES SKENDERBEU

11.05.2013

 

Te lidhura me artikullin:

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Sport Online. Moderatori

Lini nje koment

— duhet *

— duhet *