Zoom — 4 Korrik, 2012 12:51

Eugert Zhupa, kampion edhe në rezistencë

Marildo Hoxha i Apolonisë, Iltian Nika i Botegones dhe Eugert Zhupa i Besës janë kampionët e Shqipërisë në garën e rezistencës/linjë. Sipas sekretarit të garave, Genti Perzhita, pas kronometrit kombëtari individual uli siparin pasditen e djeshme me atë të rrugës në tri kategoritë, kadetë, të rinj dhe elitë/U-23. Ndërsa dy të parat ndoqën si itinerar Tiranë- Lezhë-Ishëm 105 km, elitarët përshkuan itinerarin Tiranë- Reps-Ishëm, 160 km e gjatë. Te kadetët podiumi ishte i gjithë i Apolonisë me Hoxhën kampion, i cili realizoi kohën më të shpejtë 3h01:34, i ndjekur nga Nikolo Sila me kohën 3h02:03 dhe Endri Milo me kohën 3h02:04. Po aq çiklistë sa mbërritën në finish, pesë, po aq edhe nuk arritën ta përfundonin garën deri në fund: Klajd Boga, Eni Kuçi, Klaudio Keçi, Luiz Janko dhe Oldi Hysenllari. Ndërkohë kampion i të rinjve u kurorëzua çiklisti Iltian Nika i skuadrës italiane Botegone, i cili në fund regjistroi kohën 3h00:42. Në konkurrimin e fundit, atë elitë/ U-23 vetëm katër e përfunduan garën, Eugert Zhupa i shpallur kampion, Ylber Sefa, Besmir Banushi (fituesi i Turit të 69-të çiklistik) dhe Erikson Picaku, ndërkohë 11 të tjerë të nisur nga starti u tërhoqën. Risi e kampionatit kombëtar individual të 2012-ës ishte rikthimi pas plot 62 viteve në pedalim edhe i një emri që ka bërë jo pak jehonë në arenën kombëtare, por jo vetëm, si skuadra e Pogradecit. Me iniciativën dashamirëse të drejtorit teknik të ekipeve kombëtare, Genc Angjeli, dhe bashkëpunimin e kryebashkiakut të Pogradecit, Artan Shkëmbi, njëherësh klubit shumësportësh u bë e mundur konkurrimi i liqenorëve. Përgjatë dy ditëve të kampionatit bënë një prezantim dinjitoz Panajot Capollari, Marileljan Velillari e Oldi Hysenllari çka dëshmuan se janë duke ecur në mënyrën më të mirë të mundshme në gjurmët e ikonës së pedalimit pogradecar, por edhe atij kombëtar të viteve 1946-1949, Pirro Angjeli.

Pjesëmarrësit
Në kampionatin kombëtar individual të zhvilluar në datat 2-3 korrik morën pjesë 47 çiklistë, si ata vendës, por edhe disa legjionarë të Italisë. Garat u zhvilluan në kronometër dhe rezistencë/linjë (rrugë) të ndara në tri kategori: kadetë, të rinj dhe elitë.
OLGERT SERANI

Te lidhura me artikullin:

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Sport Online. Moderatori

Lini nje koment

— duhet *

— duhet *