Arkiva per kategorine: Boterori 2014

/ 24 Korrik, 2014 20:27

Lëv: Misioni s’ka mbaruar, dua dhe Kupën e Europës

Shumë zhurmë për as gjë. Trajneri i Ko mbëtares gjermane, Joakim Lëv, ka vendosur zyrtarisht të vazhdojë bashkëpunimin me federatën duke respektuar kështu kontratën deri në vitin 2016. Pas fitores së Botërorit, 54-vjeçari ka qetësuar tifozët dhe gjatë një interviste për sajtin e federatës ka pranuar zyrtarisht vazhdimin e punës së tij duke i vënë qëllime të reja vetes, flet për Botërorin, pritjen në Berlin, tërheqjen e Lamit dhe asistentin e tij të ri. Z. Lëv, prej 10 ditësh jeni rikthyer në Gjermani. E parandiet që kishte ardhur koha për të fituar Kupën e Botës? Ne fituam Kupën e Botës

/ 24 Korrik, 2014 17:37

Deputetët gjermanë: Rusia s’duhet të organizojë Botërorin

Edhe pse vetëm ditën e sotme pritet që në Bruksel të diskutohen sanksionet që do t’i vihen Rusisë, që shikohet si përgjegjëse për tragjedinë e shkaktuar me rrëzimin e avionit të “Malysia Airlines” që fluturonte në qiejt ukrainas, në Gjermani e kanë një ide. Disa zyrtarë të lartë gjermanë kanë kërkuar që mes sanksioneve të futet edhe ndalimi i organizimit të një eventi siç është Botërori. Alternativat – Për Mikael Fuks, zëvendësin e kreut të grupit parlamentar të konservatorëve në Bundestag, Rusisë duhet që t’i hiqet e drejta e organizimit të Botërorit. “Mendoj se një nismë e tillë do të

/ 21 Korrik, 2014 21:00

Rihana: Si u argëtova në festë me gjermanët

Ajo nuk tronditi skenat në stadi ume si në hapje dhe në mbyllje të Botërorit në Brazil, por qëndroi si elektron i fshehur në tribunën VIP, duke sfiduar në heshtje si hitin e Xhenifer Lopezit ashtu edhe të Shakirës. Bëhet fjalë për divën e muzikës “pop”, Rihana, e cila pa nisur Botërori e bëri publike se ishte tifoze e Gjermanisë. Këngëtarja seksi nga Barbadosi ka festuar me të madhe rekordin e Kloses dhe golin e finales të Gëces, duke postuar statuse në rrjetet sociale si “King Klose”, “Super fucking Mario”. Teksa gjermanët ia rritën së tepërmi adrenalinën, si dhe u

/ 19 Korrik, 2014 22:09

Lëv: Kupa e Botës m’u duk si ngjitja në Kilimanxharo

Tani i takon strateg ut, kampionit të botës të marrë fjalën. Gjatë një interviste ekskluzive për “Bild”, trajneri i 4-t gjerman kampion bote flet për ndjenjat e tij pas fitores së Kupës së Botës, momentet emocionale në Brazil, si dhe lë të hapur të ardhmen e tij në kombëtare. Z. Lëv, si ndihet një trajner kur shpallet kampion bote? Nisa shumë ngadalë për të realizuar gjithçka. Por, një gjë e ndiej me shpirt: kampionë bote, është një ndjenjë gjithëpërfshirëse që të rrëqeth trupin kur mendon. Ju duket sikur po përjetoni një ëndërr? Kjo ëndërr u bë realitet për të gjithë

/ 18 Korrik, 2014 20:59

Gjermania merr komandën, Greqia kalon Italinë

Kampionia e Botës, Gjermania, përveçse “mbretëroi” në Brazil, është ringjitur për herë të parë pas 20 vitesh në krye të renditjes botërore të FIFA-s, duke shkurorëzuar dhe zbritur nga froni Spanjën. Rezultatet e miqësoreve dhe Botërorit 2014 kanë bërë që renditja të ndryshojë rrënjësisht. Ngjitje rekord ka bërë Holanda, e cila falë 515 pikëve është ngjitur 12 vende më lart. “Tulipanët” kanë zënë vendin e tretë. Kurse zbritjen rekord e ka pësuar Anglia (-10), Portugalia (-7) dhe Italia (-5). “Axurrët” kanë zbritur në vend të 14 me 1056 pikë, duke u renditur një vend më poshtë se Greqia. Gjermania kryeson

/ 17 Korrik, 2014 19:45

Fred: Humbja ndaj Gjermanisë, më e rënda në karrierën tonë

Ai është futbollisti që është ofenduar e tallur më shumë nga tifozët e Brazilit. Sulmuesi i “seleçaos”, Fred, ka vendosur të heqë dorë nga kombëtarja, por e thekson se ai për fanellën verdhejeshile ka dhënë më të mirën. Tashmë do të përqendrohet në karrierën personale, por shton se ajo humbje 7-1 në stadiumin “Mineirao” ka lënë një vragë, që do t’i shoqërojë protagonistët tërë jetën. Fred, ju u ofenduat më shumë nga lojtarët e tjerë të Kombëtares së Brazilit nga tifozët, pas humbjes 1-7 ndaj Gjermanisë. Si ndiheni që jeni bërë kurbani i një Kombëtareje krenare si Brazili, pas dështimit

/ 17 Korrik, 2014 16:36

Lahm: Kjo Gjermani do pushtojë edhe Europën

Filip Lahm ka 4 vite që udhëheq kombëtaren si kapiten pas dëmtimit dhe lamtumirës së Mikael Balak para Botërorit 2010. Pasi fitoi kupën e parë me Gjermaninë, 30-vjeçari gjerman gjatë një interviste për gazetën sportive “Sportbild” rrëfen emocionet e finales, realizimin e ëndrrës së fëmijërisë, të ardhmen e ndritur të kombëtares, ndikimin e bllokut bavarez, Euro 2016-ën, Spanjën, Italinë dhe Brazilin. Z. Lahm, patët ëndërruar që fëmijë të fitonit Kupën e Botës si Mateus në 1990-ën në Romë. Por, si kapiten i Gjermanisë ngritët trofeun në “Marakana”. Si u ndjetë? Nuk ka fjalë që mund ta përshkruajë. Të ngresh Kupën

/ 16 Korrik, 2014 21:41

“Pancerat” xhiro me avion mbi kokat e tifozëve, ja detajet e paradës së Gjermanisë

Ora është 8:00. “Ju lutemi që për ar sye sigurie, askush të mos dalë në shesh, sepse Porta e Brandenburgut është e mbipopulluar”, lajmëron zëdhënësi i policisë, Jens Berger. Numri i tifozëve në shesh që do të përshëndesin kampionët e rinj të Botës i ka kaluar 450 mijët. Përshëndetja nga avioni Një orë më vonë, “Boeing 747-80018″ fluturon vetëm 600 metra mbi kokat e tyre. Pilotët kanë kërkuar leje të veçantë për të ndryshuar trajektoren e avionit dhe fluturuar ulët mbi Berlin përpara se të ulen përfundimisht në aeroportin “Tegel” në orën 10:10. 23 kampionët e botës duan t’i përshëndesin

/ 16 Korrik, 2014 12:19

Shvajnshtaiger: Më në fund e fituam këtë m… kupe! Podolski: Kulmi i karrierës

Turma dhe fansat e ekzaltuar i ka për shëndetur të gjithë, i kanë adhuruar për orë, javë, muaj vite e dekada, por përpara Bastian Shvajnshtaigerit të gjithë iu përulën, duke e “shpëlarë” me komplimente, me adhurime: “O Zot i futbollit! O Zot i futbollit!”. Kaq ka mjaftuar dhe festa mund të fillojë, më saktë mund të shpërthejë, sepse kështu ndihej edhe mesfushori bavarez, ai që nuk u tremb as nga gjaku, as nga dhimbjet në çdo pjesë të trupit pas një finaleje madhështore: “Më në fund e fituam këtë m… kupe! Kishim që në vitin 2006 që e ndiqnim këtë

/ 15 Korrik, 2014 18:17

Gjermani rekordesh, shifrat e kampionëve

Manuel Nojer, Filip Lahm, Bastian Shvajnshtaiger dhe Tomas Myler janë vetëm njëra anë e një formacioni që hyri në histori, duke iu bashkuar “heronjve” që i dhanë Kupën e Botës Gjermanisë në 1954, 1974 dhe 1990-ën. Mirëpo, pas përfaqësues së Joakim Lëvit qëndrojnë një sërë rekordesh dhe kuriozitetesh, që e bëjnë edhe më interesante “krijesën” e tij, i cili, që prej 2006- ës kur e mori në dorëzim, nuk ka reshtur së përmirësuari… Golat - Gjermania në 7 takimet që luajti në këtë Botëror arriti të shënonte 18 gola. Një sipërmarrje e tillë i kishte dalë vetëm Brazilit, që realizoi

/ 15 Korrik, 2014 16:14

Gjermania harbohet, harron kupën në autobus

Ishte një festë e çmendur, si ajo që yjet e Gjermanisë bënë në triumfin e finales së Kupës së Botës. U festua deri në orën 05:00 të mëngjesit, derisa lojtarët harruan edhe trofeun. Tashmë Lahm, Shvajnshtaiger, Nojer, Gëce apo Boateng do të kujtohen për dekada. Do të nderohen njëlloj si Bekenbauer, Mateus dhe të tjerët që i kanë shtuar yjet kësaj fanelle. Pas ngritjes së Kupës së Botës në qiell, festa u zhvendos në hotelin “Sheraton”. Në autobus dëgjohen Mertezaker dhe Podolski teksa këndojnë: “Ne jemi numri 1 në botë”. Të gjithë u drejtohen hollit të hotelit në entuziazëm aq

/ 15 Korrik, 2014 16:12

Sabeja gaboi zëvendësimet, Lëv u tregua fantastik

Gjermania mposhti Argjentinën në një finale të tensionuar, por të pëlqyeshme. Lëv nuk do bënte asnjë ndërrim nga skuadra e çerekfinales dhe gjysmëfinales, por dëmtimi i Khedirës në nxehmje e detyroi ta zëvendësonte me Kramerin, i cili edhe vetë qëndroi 30 minuta në fushë. Sabeja zbriti me të njëjtën ekip që eliminoi Holandën në gjysmëfinale. Qarkullim vs kundërsulm Gjermania u rreshtua me një 4-3- 3, Argjentina me 4-4-1-1. Europianët ushtruan lart presion në fushë, ndërsa amerikano-jugorët u mbrojtën, duke preferuar të dilnin përpara me kundërsulm. Në rreshtimin e lojtarëve nuk pati asnjë surprizë: Ozil luajti më në thellësi se zakonisht