Arkiva per kategorine: Kombetarja A

/ 30 Maj, 2014 11:41

Formacioni kuqezi, do luhet me një “pykë” ndaj Rumanisë

Mungesat e shumta (Jahmir Hyka, Ledian Memushaj, Migjen Basha, Odise Roshi, Alban Meha, Armando Sadiku, Taulant Xhaka, Vullnet Basha, të dëmtuar, Jurgen Gjasula, Edgar Çani, Ervin Bulku, Bekim Balaj, të lënë jashtë për shkak të formës së dobët që kanë treguar, teksa Mërgim Mavrajt i është dhënë leje), kanë detyruar në njëfarë mënyre trajnerin Xhani De Biazi që të mos “lodhet” në eksperimente gjatë seancave stërvitore për të pasur një ide në lidhje me formacionin që do hedhë në fushë nga minuta e parë në përballjen ndaj Rumanisë, ditën e nesërme në orën 19:00. Kështu, e vetmja dilemë mbetet në

/ 27 Mars, 2014 11:02

De Biazi: Shqipërinë e çova në vend të 37-të, ndihem mirë atje

Xhani De Biazi nuk lë rast pa folur për Shqipërinë. Edhe në një takim mes miq në Trevizo të Italisë, tekniku i Kombëtares shqiptare “është mburrur” për punën që ka bërë nën drejtimin e kuqezinjve, por edhe për mikpritjen që ka hasur nga shqiptarët gjatë kësaj kohe që punon në vendin tonë. “Shqiptarët e dashurojnë futbollin. Niveli i kampionatit atje është pak a shumë sa Seria C këtu në Itali, por gjithsesi mua më pëlqen. Para se të shkoja në drejtim të kombëtares ajo ishte në vendin e 87-të, ndërsa u ngjit deri në vend të 37-të. Kam lojtarë të

/ 19 Dhjetor, 2013 11:32

T.Xhaka merr shtetësinë shqiptare

Taulant Xhakës i ka mbetur vetëm leja nga FIFA për t’u bërë pjesë e Kombëtares së Shqipërisë. Atij i është dhënë dje shtetësia shqiptare me vendim të presidentit të Shqipërisë, Bujar Nishani. Taulanti është vëllai i madh i Granit Xhakës, që luan për përfaqësuesen e Zvicrës. Babai dhe menaxheri i Taulantit, Ragip Xhaka, ka thënë se javë më parë krerët e përfaqësueses së Zvicrës i kishin thënë se janë të interesuar të marrin edhe Taulantin. Por, sipas tij, Taulani i ka thënë “jo” Zvicrës për të luajtur për Shqipërinë. “Taulanti i ka thënë ‘Po’ Shqipërisë dhe ai tani është pjesë

/ 6 Nëntor, 2013 12:25

Shqipëri-Bjellorusi, gjendet edhe stadiumi

Shqipëri-Bjellorusi do të luhet më 15 nëntor, ora 18:00 (ora jonë lokale) në stadiumin “Akdeniz University Stadium” në Antalia. Lajmi është konfirmuar nga Federata Shqiptare e Futbollit, e cila ka arritur që ta prenotojë këtë impiant për këtë miqësore. Stadiumi është shtëpia e skuadrës Antaliaspor, e cila militon në ligën e parë turke. Ai është ndër më të rinjtë në Turqi, pasi është hapur vetëm një vit e gjysmë më parë, pra në 2012-ën, dhe ka një kapacitet prej 7.100 vendesh të ulura, ndërsa është projektuar si një stadium multifunksional. Në të zhvillohen edhe gara të atletikës, pasi ka një

/ 24 Gusht, 2013 14:15

Lacio e Kievo, “luftë” për Berishën

Tension i lartë mes Kievos dhe Lacios për Etrit Berishën. Drejtori teknik i klubit veronez ka deklaruar dje për mediat se Berisha, portieri i Shqipërisë, ka firmosur një kontratë të rregullt me verdheblutë dhe se tashmë ai është pjesë e Kievos. “Ne kemi nënshkruar një kontratë të rregullt me Etrit Berishën dhe portieri mendoj se është yni. Kemi depozituar gjithashtu kontratën në federatë, çka do të thotë se tani kemi vepruar sipas të gjitha rregullave. Te Lacio e duan Berishën dhe Tare mendoj se ka folur aq shumë saqë nuk ka më se çfarë të thotë. Megjithatë, ky është problemi

/ 17 Qershor, 2013 13:00

“Shqipëria nuk mund të jetë dashnorja e radhës”, – pat deklaruar pak kohë më parë presidenti i FSHF-së, Armand Duka, teksa “ngacmohej” nga gazetarët lidhur me ecejaket e disa lojtarëve shqiptaro- kosovarë, që luanin me dy porta: as pranonin dhe as refuzonin të luanin për Shqipërinë. Pak a shumë e njëjta gjë mund të thuhet edhe për Loret Sadikun. Mbrojtësi kosovar, i zbuluar pak kohë më parë nga menaxheri i Kombëtares shqiptare, Alban Bushi dhe i kontaktuar zyrtarisht nga FSHF-ja, duket se do zgjedhë përfundimisht të luajë për Suedinë. Lajmi bëhet i dituar nga vetë lojtari në një intervistë për

/ 16 Mars, 2013 13:00

Kabashi: S’luaj për Shqipërinë

Shqipëria humbet talentin e radhës. Dhe nuk bëhet fjalë për një lojtar dosido, por për Elvis Kabashin, me mjaft të ardhme dhe që është pjesë e skuadrës kampione në Itali, Juventusi. Deri dje lojtar i kombëtares U-19, Kabashi mësohet se ka refuzuar përfundimisht dhe në mënyrë zyrtare fanellën kuqezi. Ai ka dërguar në FSHF një letër, përmes së cilës kërkon që të mos e thërrasin më, sepse ka shanse reale që të luajë me përfaqësueset e Italisë. Duke qenë se në momentin kur ka luajtur me kuqezinjtë tanë 19-vjecarë, që drejtohen nga trajneri Foto Strakosha, Elvis Kabashi ka patur edhe

/ 16 Mars, 2013 11:44

Meha gol, fiton derbin kundër Roshit

Alban Meha ka mundur dje Odise Roshin në derbin e shqiptarëve në Bundesligën 2. Mesfushori kosovar ka realizuar golin e parë në fitoren 3-0 të Paderbornit përballë FSV Frankfurtit. Ai e nisi ndeshjen si titullar dhe zhbllokoi takimin në minutën e 21-të, pasi shndërroi në gol një 11-metërsh të fituar nga skuadra e tij. Ndërkaq Roshi është aktivizuar në këtë takim në minutën e 77-të, kur rezultati ishte ende 1-0. Paderborni shënoi edhe dy herë të tjera në minutat 85 dhe 90. Paderborni renditet në vendin e 9-të me 35 pikë, dy pikë më pak se FSV Frankfurti i vendit

/ 14 Mars, 2013 11:42

Renditja e FIFA-s, Shqipëria +7 vende

Në renditjen mujore të marsit, kombëtarja jonë kuqezi ka rikuperuar 7 vende, duke u renditur e 64-ta me 510 pikë. Një “sukses” i tillë vjen vetëm pak ditë para kualifikueses së rëndësishme me Norvegjinë në Oslo. Një lajm i mirë në aspektin psikologjik, pas rënies së lirë që kishin pësuar kuqezinjtë në renditjen mujore të shkurtit. Nëse u referohesh skuadrave të tjera të grupit E eleminator për Botërorin “Brazil 2014”, ku bën pjesa edhe Shqipëria, Zvicra qëndron më lart se të gjithë. Helvetët nuk kanë lëvizur nga pozicioni i 14-të në renditjen botërore, ndërsa Norvegjia ka humbur dy shkallë. Nordikët

/ 20 Shkurt, 2013 10:53

“Tifozat Kuq e Zi”: Do ta bëjmë Oslon të flasë shqip

Ndeshja e parë kualifikuese për 2013-ën e Kombëtares Shqiptare është ajo e 22 marsit kundër Norvegjisë. Ata që kanë filluar përgatitjet më herët se zakonisht janë tifozët e flaktë të Kombëtares, të njohur si “Tifozat Kuq e Zi”. Në një bisedë për portalin sportiv asport.info, Salih Shala, përfaqësues për Suedi i TKZ-së, ka thënë se në bazë të kërkesave pritet një pjesëmarrje shumë e madhe e shqiptarëve në këtë takim. “Vetëm nga Suedia i kemi prenotuar 4 autobusë, që nënkupton se mbi 300 persona do të udhëtojnë vetëm në mënyrë të organizuar, pa llogaritur ata që udhëtojnë në mënyrë private”,

/ 16 Nëntor, 2012 13:14

Berisha: Doja sfidë me Etonë, i lumtur që e ndala

Shqipëria ka ndryshuar shumë në një vit dhe sot është më e fortë dhe më e ekuilibruar. Ky është përfundimi i trajnerit të Kombëtares, i cili pas ndeshjes miqësore me Kamerunin në Gjenevë i ka bërë një “skaner” vitit 2012, duke thënë se skuadra kuqezi ka ndryshuar për mirë dhe se në të ardhmen do të jetë akoma më solide. Analiza “Jam i bindur se sot Shqipëria është një skuadër më e ekuilibruar. Nëse i referohemi ndeshjes së parë, asaj të luajtur më 29 shkurt në Gjeorgji, ku unë e njihja shumë pak skuadrën, mund të them se sot kemi

/ 10 Nëntor, 2012 11:48

Basha nuk heq dorë nga Shqipëria: Dua fanellën kuqezi…

Migjen Basha nuk heq dorë nga fanella kuqezi, megjithëse tri ditë më parë menaxheri i tij, Serxho Gabarelo, pat deklaruar se mesfushori i Torinos tani po sheh mundësinë që të luajë me Zvicrën. “Unë kam tri pasaporta, – ka thënë Basha për mediat italiane. – Kam pasaportën zvicerane, shqiptare dhe atë kosovare. Kisha edhe pasaportën serbe, por atë e zhduku im atë shumë vite më parë. Qëllimi im është që të mund të luaj me Kombëtaren shqiptare, por më parë duhet të zgjidh problemin që kam me federatën zvicerane, e cila deri tani më ka sjellë pengesa. Gjithsesi, avokatët e