Kombetarja, Lajmi Kryesor — 8 Shtator, 2012 14:00

Erjon Bogdani: Dua një tjetër gol të madh, ndaj Zvicrës…

“Shqipëri, Shqipëri!”. Aeroporti i Zyrihut nuk mund të përmbante, dje në orën 14:00, rreth 200 tifozë shqiptarë, të cilët kishin dalë të prisnin Kombëtaren shqiptare. Mes shumë kamerave të televizioneve vendëse, lojtarët kuqezinj u ndjenë heronj. Lorik Cana ka qenë ai që është kërkuar më shumë nga tifozët, madje interesimi për pak i ka kaluar limitet, por kapiteni është përmbajtur, duke u treguar i respektueshëm me të gjithë. Foto pa fund, përqafime, thirrje në kor dhe kapje nga krahu në çdo moment për autografe. Kapiteni nuk e humbi durimin, edhe pse fansat kuqezi, nga ekzaltimi i madh e rrethuan, aq sa nuk e lanë të merrte frymë. Nëse të gjithë lojtarët e tjerë kishin zënë vendin në autobusin që priste ekipin para aeroportit, e kundërta ndodhi me kapitenin. Trajneri De Biazi, por edhe lojtarët e tjerë, u panë të qetë. Ndërkohë, edhe pse nuk është pjesë e ekipit, Bushi është ende i dashur për tifozët. Drejtori teknik i Kombëtares ka qenë ndër të preferuarit për foto. Bogdani gjithashtu është ngacmuar jo pak nga fansat. “Mbytini tradhtarët!”. Kjo ishte kërkesa e tifozëve kuqezi për kapitenin. Cana i përmbajtur u premtonte se do të jepnin gjithçka në fushë për t’i kënaqur. Siguria e aeroportit mundohej të qetësonte tifozët shqiptarë, por ata ishin të pandalshëm. Mes tyre, edhe shumë femra, që jetojnë në Zvicër. “Donim ta pushtonim aeroportin, për t’ua bërë më të lehtë lojtarëve. Ata do të jenë si në shtëpi. Zvicra pati frikë dhe nuk e bëri ndeshjen në Bazel, pasi do të kishte 30 mijë shqiptarë. Ndeshja do të luhet në stadiumin më të vogël të Zvicrës, që është në Luzernë. Gjithsesi, ne do të jemi atje, ndoshta 10 mijë”, – thonë tifozët Bledar Gjoshi nga Kosova dhe Erjon Dake nga Shqipëria. Ndërkohë, menjëherë sapo zbret dhe nis të interesohesh për hotel, përgjigja është: “Na vjen keq, nuk kemi vende të lira, sepse janë zënë nga mijëra shqiptarë që kanë ardhur për ndeshjen”.

Udhëtim shqiptarçe, vonesa pa fund dhe një avion “mbipeshë”
Ashtu si çdo shqiptar, që e ka pak “fiksim” të mos e respektojë orarin e nisjes, edhe ekipi kombëtar nuk mund të bënte ndryshe. Në aeroportin “Nënë Tereza”, dje rreth orës 10:30 u shfaqën fillimisht zyrtarët e institucionit të futbollit shqiptar, ndërkohë që udhëtimi me çarter ishte parashikuar të bëhej në 11:20. Për të bërë “check-in” e lojtarëve dhe gjithë delegacionit që shoqëron Kombëtaren në këtë udhëtim drejt Zvicrës (shumica janë anëtarë të Komitetit Ekzekutiv të FSHF-së dhe disa presidentë klubesh, ku në sy bie ai i Skënderbeut, Ardian Takaj) është marrë i kudondodhuri “Tosi”. Magazinieri i kuqezinjve, Fatos Kadëna, me dhjetëra pasaporta në dorë, por shumë i privilegjuar nga personeli i aeroportit, ka mbyllur shpejt e shpejt procedurat. Më të sikletshme kanë qenë bagazhet, por edhe raste të tipit “Bushi”. Ish-sulmuesi i Kombëtares, tani në rolin e drejtorit teknik të kuqezinjve, kishte harruar pasaportën, por çdo gjë u zgjidh në kohën e duhur. Mirëpo, në avionin e kompanisë gjermane “Air Berlin” mësohet se do të kishte jo pak, por 120 pasagjerë, duke përshirë këtu ekipin përfaqësues. Diçka e rrallë për Kombëtaren, që në këtë udhëtim për në Zyrih kishte me vete jo vetëm tifozë, por edhe familjarë, turistë e të huaj, të cilët kishin prenotuar biletën drejt Zyrihut. Ora shkon 11:40 dhe avioni ende nuk niset. Personeli i aeroportit mundohet të durojë, mirëpo sikur të mos mjaftojë fluksi i madh i udhëtarëve, lojtarët mbërrijnë nga Durrësi me shumë vonesë, gati-gati në orarin zyrtar të nisjes. Disa ngatërresa me pasaportat e pasagjerëve, por edhe me ndonjë emër shtesë të futur në listën e atyre që do të shoqëronin ekipin, bën që të tejkalohet çdo limit. Paralajmërimet nga fonia e aeroportit janë të shumta dhe më në fund rreth orës 11:50 të 120 udhëtarët janë bord. Por prapë nuk ishte e thënë që të mos dilte diçka “ekstra” për t’u vonuar. Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, lajmëron se i kanë humbur disa sende personale, përfshi edhe mjetet e identifikimit. Stafi vihet në alarm, teksa menjëherë informohet siguria e aeroportit. Avioni nuk mund të nisej pa u gjetur sendet e humbura të kreut të federatës. Në bord ndodh surpriza. Trajneri i Kombëtares, Xhani De Biazi, lajmëron Dukën se i ka ai sendet e tij. Gjatë kontrollit para nisjes së avionit, italiani kishte menduar të ndihmonte presidentin duke i mbajtur gjërat e tepërta që kishte në duar. Kur lojtarët mësojnë se sendet e “shefit” u gjetën dhe ai që i kishte ishte pikërisht De Biazi, ilariteti nuk mungon. Bogdani nuk ngurron të bëjë edhe një batutë të momentit, ndërkohë që ky episod bëhet objekt bisede mes lojtarëve.
Nisja Është ora 12:10 dhe avioni niset me destinacion Zyrihun, teksa udhëtimi zgjat rreth 2 orë e 10 minuta. Në vendet e para të avionit qëndrojnë trajneri De Biazi, i shoqëruar nga stafi i tij, si dhe drejtuesit e FSHF-së. “Më duket se kemi harruar edhe ndonjë”, – thotë zv.presidenti Lutfi Nuri, i cili është protagonist me batuta gjatë gjithë udhëtimit. Lojtarët duken të përgjumur, dikush lexon shtypin sportiv, ndërsa të tjerë mundohen të ngacmojnë njëri-tjetrin. Bogdani dhe Salihi janë të ulur bashkë, por kërkojnë me insistim të kenë edhe Agollin. Pesë minuta pas nisjes, një fëmijë nga fundi i aeroportit ia plas të qarit. “Edhe kjo na duhej tani”, – thonë lojtarët, të cilët nuk janë edhe fort në qejf. “Këtu në avion jemi vetëm 10-15 tifozë nga Kosova, që kemi prenotuar për ta ndjekur ndeshjen në Luzernë”, – tregon Behari nga Gjakova, një tifoz i thekur i Kombëtares shqiptare. Disa prej tyre përfitojnë nga rasti për të bërë foto me lojtarët kuqezi. Lorik Cana është më i preferuari. Ndërkaq, avioni bie në qetësi, mirëpo mesfushorin Ervin Bulku nuk e mban vendi. Thuajse gjatë gjithë udhëtimit ai qëndron në këmbë, duke biseduar me lojtarët e tjerë. Shumë minuta konsumon edhe me Sulejman Memën, ish-trajnerin e Tiranës. Në epiqendër të bisedës janë hallet e klubit bardheblu. Udhëtimit po i vjen fundi, ndërkohë që turbulencat shkaktojnë jo pak ankth. Në aeroportin e Zyrihut ka pak burokraci. Lojtarët kalojnë shpejt e shpejt, por disa prej tyre kanë ankth për bagazhet. Presidenti Duka urdhëron që të shkojnë të gjithë tek autobusi. “Kush ka lekë të rrijë, kush nuk ka të mos presë gjë, se çantat i merr Tosi”, batuta e presidentit. Për të shkuar te “Radison Blu” në qytetin e Luzernës, duhen rreth 50 minuta. Kombëtarja është pritur në mënyrë madhështore nga tifozët, si në aeroportin Zyrihut, ashtu edhe përpara rezidencës. Futbollistët bëjnë disa foto dhe më pas shkojnë në dhoma të qetësohen. Ekipit i bëhet e ditur se do të ketë një mbledhje para seancës së fundit.

Blindohet mesfusha, balotazh Bogu-Sadiku
Dilema e vetme është Bogdani apo Sadiku, sepse pjesa tjetër e formacionit është pothuajse e zgjidhur. Xhani de Biazi ka ndërmend të luajë me një sulmues sot kundër Zvicrës. në stadiumin “Swissporarena” të Luzernës. Gjatë stërvitjes së fundit dje pasdite, që zgjati më pak se 30 minuta, ai preferoi të mos zbardhte asgjë, duke urdhëruar skuadrën që të bënte vetëm ushtrime të përgjithshme dhe ushtrime me topin, pa përcaktuar se kush do të luante. Arsyeja? Nuk donte që t’i spiunonin skemën. Madje për këtë arsye nuk lejoi që të futeshin në stadium as 150 tifozët shqiptarë që ishin të interesuar, pasi dyshonte se mes tyre mund të kishte edhe “spiunë” të Zvicrës.
Mbrojtja Në portë pritet të jetë Samir Ujkani, edhe pse bëri një gafë në ndeshjen kundër Qipros. Në të djathtë Dallku, ndërsa në qendër dyshja Cana-Mavraj. Në të majtë Andi Lila. Në fakt këtu është risia, sepse pritej që me rikthimin e Agollit (ishte i pezulluar) Lila të spostohej gjetkë, por mbrojtësi i djathtë do të luajë edhe në këtë ndeshje si i majtë.
Mesfusha Do të luajë Ansi Agolli në të majtë, që do të alternohet me Lilën në fazën mbrojtëse dhe sulmuese. Në qendër do të jenë dyshja Kukeli e Bulku, ndërsa në të djathtë Vila. I avancuar në qendër, gati si sulmues i dytë, do të jetë Meha. Eksperiment më vete edhe ky, pasi roli natyral i lojtarit është mesfushor anësor që depërton në qendër. Gjithsesi, de Biazi e ka ndarë mendjen dhe Meha pritet të luajë si mesfushor i avancuar pas sulmuesit të vetëm.
Sulmi Sipas një logjike të ftohtë duhet të luajë Bogdani, sepse ka më shumë eksperiencë dhe e bën repart i vetëm, por De Biazi ka edhe Sadikun në mendje. Motivi është i thjeshtë: Sadiku ka më shumë rezistencë fizike dhe është në gjendje të përballojë me sukses të paktën 70 minuta lojë me intensitet të lartë. Më pas aktivizohet një mes Bogdanit ose Çanit, që i jep frymëmarrje skuadrës në 20 minutat e fundit. Ky plan rezultoi i suksesshëm ndaj Qipros.

Bogdani: Dua një tjetër gol të madh
Erjon Bogdani është gati për ndeshjen e sotme, edhe pse pritet që ta nisë atë nga stoli. I pyetur nëse do mërzitej po të qëndronte sërish në pankinë, bomberi kuqezi ka dribluar, duke ia lënë topin në derë trajnerit. “Unë mund të them vetëm se jam gati. Ndihem mirë fizikisht. Kam besim te skuadra dhe vetja ime. Për të tjerat nuk vendos unë. Është trajneri që vendos, sepse skemat i bën ai. Në çdo moment që do të hyj, ju siguroj se do të jap gjithçka mundem në fushë”, – premtoi sulmuesi kuqezi pas seancës së djeshme stërvitore në stadiumin e Luzernës.
Ëndrra Kundër Qipros realizoi një nga golat më të bukur të karrierës së tij me fanellën kuqezi. “Ëndërroj të shënoj një gol të madh edhe kundër Zvicrës. E kush nuk do ta donte… Duke parë rëndësinë dhe interesin e madh që ka kjo ndeshje, të gjithë do të donin të shënonin. Megjithatë, mirë do të ishte që të mos dilnim pa pikë. Ky është objektivi primar i gjithë skuadrës”, – deklaroi bomberi, që aktivizohet në Serinë A me Sienën.
Bogdani- Goli me Qipron Sulmuesi i Kombëtares shqiptare, Erjon Bogdani, e konsideron golin që shënoi ndaj Qipros si më të bukurin që ka realizuar në karrierë. “Pa diskutim, ishte goli më i bukur që kam shënuar ndonjëherë. Megjithatë, dëshiroj të shënoj sa më shumë për Kombëtaren dhe mbi të gjitha që golat e mi t’i shërbejnë skuadrës për të marrë rezultate pozitive. Sa i përket ndeshjes me Zvicrën, do të përballemi me një kundërshtar të fortë që ka në përbërje lojtarë cilësorë. Por ne jemi stërvitur intensivisht gjatë gjithë këtyre ditëve për të arritur një rezultat pozitiv. Nuk do të jetë aspak e lehtë, sidoqoftë kemi besim te forca e grupit. Pa harruar që do të jenë edhe shumë tifozë në stadium, të cilët do të na mbështesin në çdo moment”, – përfundoi Bogdani.

Meha: Flamuri më rrëqethi trupin
Alban Meha ndihet si në familjen e tij, edhe pse ka vetëm pak ditë që është njohur me shokët e rinj të skuadrës. Ai thotë se është gati për duelin e sotëm ndaj Zvicrës.
Çfarë note do t’i vinit debutimit me Shqipërinë?
Nuk ka më mirë. Kur kam parë flamujt në stadium, më është dridhur mishi. Kam qenë shumë i emocionuar. Pas ndeshjes me Qipron kam marrë mesazhe pa fund nga miqtë e mi, nuk më kishte ndodhur kurrë më parë. Luajta 90 minuta që në debutim, dhe kjo nuk është pak.
Skela ju thuri elozhe…
E falënderoj për ato që ka thënë. Jam takuar me të dhe ruaj ende kontakte. Megjithatë, dua t’i them se edhe ai i ka gjuajtur shumë mirë goditjet standarde.Sa për mua, jam ende në hapat e parë.
Çfarë mendoni për kosovarët e Zvicrës?
Ne luajmë ndaj Zvicrës, jo kundër Kosovës. Për mua është një ndeshje normale, edhe pse përballë do të kemi patriotët tanë. Të them të drejtën nuk njoh asnjë prej tyre. Gjithsesi, ne do të bëjmë lojën tonë, falë së cilës jam optimist se do të marrim pikë. Nëse arrijmë ta nisim mirë lojën, atëherë çdo gjë do të jetë në favor, jam i bindur.
A prisnit kaq shumë tifozë këtu?
Tifozët, arma plus për ne. Jemi si në Shqipëri, nuk është e zakontë. Do ndikojnë për mirë. Dua që t’i kënaqim shumë. Ne jemi gati të bëjmë gjithçka në fushë.
Cili është sekreti që jeni aq i aftë me goditjet standarde?
Punoj shumë me to, por shpresoj që këtë herë të shënoj. Nëse marrim ndonjë faull ndaj Zvicrës, dua të shënoj.
Ku dëshironi të luani në të ardhmen?
Dua të luaj në Bundesligën 1. Grumbullimi tani në Kombëtare sigurisht që më ka bërë të jem më i kërkuar në merkato. Ndonëse, ndonjë ofertë konkrete akoma nuk kam pasur.

Cana: Nuk e kam takuar Shaqirin
Në mediat zvicerane dhe më pas në rrjetet e ndryshme sociale në internet, është përfolur për një takim 30-minutësh ndërmjet kapitenit të Shqipërisë, Lorik Cana, dhe sulmuesit kosovar që luan për Zvicrën, Xherdan Shaqiri. Menjëherë kanë shpërthyer komentet e ndryshme. Por, duket se gjithçka është një blof. Kështu, Cana mohon gjithçka. I pyetur nga gazetari i “Panorama Sport” që ndodhet në Zvicër lidhur me këtë lajm, Cana ka deklaruar: “Nuk është aspak e vërtetë. Unë gjatë gjithë kohës kam qenë në hotel së bashku me shokët e tjerë të Kombëtares. Janë vetëm thashetheme dhe asgjë më shumë”.

Skela vizitë ekipit, batuta me Dukën
Një surprizë e bukur ka qenë dje vizita e Ervin Skelës në ambientet e hotelit ku ishte akomoduar Kombëtarja shqiptare.. Ish-kapiteni i Shqipërisë i ka takuar përzemërsisht të gjithë dhe më pas ka nisur të bisedojë miqësisht me ta. Sapo e ka parë kreu i FSHF-së, Duka, ka nisur ta ngacmojë me batuta mesfushorin: “Oh, Ervin, qenke në formë. Më dukesh gati për në fushë, po i them menjëherë trajnerit…”
Nga i dërguari në Zvicër, JORGIS MEMO

Deputeti Buzhala kundër Dukës: Do bëj tifo për Zvicrën
Ndeshja mes Zvicrës dhe Kosovës, që do të luhet sonte në stadiumin e Lucernës, në orën 20:30, duket se i ka kaluar caqet e fushës së blertë dhe kornizat e sportivitetit. Të paktën në deklaratat para përballjes mes dy kombëtareve. Shkak për këtë është bërë prania e pesë kosovarëve në radhët e kombëtares helvete, tre prej të cilëve: Shaqiri, Xhaka dhe Behrami, janë pjesë e formacionit titullar të Otmar Hicfeldit. Qëndrimeve dhe pozicionimeve të sportdashësve shqipfolës në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi, Diasporë etj, ditët e fundit u janë bashkuar edhe dy politikanë: Pandeli Majko në Tiranë, ish-kryeministër i vendit, dhe Berat Buzhala në Prishtinë, deputet i PDK-së në qeverisje. Nga sa kuptohet, një shtysë të madhe në këto “llogore” të krijuara virtualisht e mediatikisht, të paktën, ka dhënë deklarata e presidentit të FSHF-së, Armand Duka, pas fitores me Qipron. Numri një i futbollit shqiptar ka shigjetuar futbollistin kosovar të Zvicrës, Granit Xhaka, duke pohuar: “Nuk me intereson asnjë lojtar i kombëtares zvicerane. Për mua ajo ndeshje konsiderohet si takim i radhës ndaj një ekipi shumë të fortë. Një kundërshtar pjesërisht shqipfolës. Xhakës duhet t’i vijë turp që mendon t’i shënojë gol skuadrës që mban emrin e vendlindjes së gjyshit të tij.”
Të hënën ishte Pandeli Majko, që nuk i vlerësonte e konsideronte tradhtarë pesë kosovarët e helvetikëve, ndërsa nuk ka vonuar Berat Buzhala në Prishtinë, që t’u shtohet radhëve të atyre që kundërshtojnë Dukën. Përmes profilit të tij në Facebook, siç njoftojnë edhe mediat koovare, deputeti i PDK-së në Kosovë ka “njoftuar” atë sonte në mbrëmje do të jetë tifoz i kombëtares së Zvicrës, me të cilën luajnë Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami, Blerim Xhemaili dhe Armend Mehmedi. “E njoftoj kreun e Federatës Shqiptare te Futbollit, z. Armando Duka, se të martën mbrëma unë jam tifoz i ekipit të Zvicrës, gjegjësisht ekipit të Shaqirit, Xhakës, Behramit, Xhemajlit, Mehmedit etc. Që 30 vjet jam tifoz i Shqipërisë. Ka kaq vjet që z. Duka më ka dhuruar vetëm dëshprim, e tash i njëjti e ka guximin të flasë dhe të gjykojë të tjerët – e sidomos djemtë e ndershëm dhe puntorë si Xhaka e Shaqiri për cështje të patriotizmit”, shkruan Buzhala në Facebook.

 

Pandeli Majko: 5 kosovarët e Zvicrës nuk janë tradhtarë
Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe deputeti i Partisë Socialiste, Pandeli Majko, një ditë para takimit mes kombëtares së Shqipërisë dhe Zvicrës, për pesë lojtarët shqiptarë që luajnë për Zvicrën, ka thënë se ata na nderojnë duke luajtur me Zvicrën. “Ky është një shkrim i ndjerë dhe njerëzor për pesë futbollistët shqiptarë që luajnë me skuadrën e Zvicrës…Ata janë Valon Behrami, Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Admir Mehmedi dhe Blerim Xhemajli. Janë sportistë dhe shqiptarë të mirë që padyshim vuajnë sipas mënyrës së tyre përballjen me përfaqësuesen kombëtare të Shqipërisë. Kam dëgjuar fyerje karshi tyre. Dhe ky është turp! Ata nuk janë “tradhtarë”! Ata thjesht na nderojnë duke luajtur me Zvicrën. Është vetëm futboll, një ndeshje dhe pesë djem shqiptarë të mrekullueshëm që kanë krijuar një histori dashurie për kombin e vet në mediat zvicerane”, thotë Majko në profilin e tij në Facebook.


Xhaka: Shumë shqiptarë janë krenarë për ne

”Blick.ch” foli me Granit Xhakën rreth festimeve nëse shënon gol, provokimeve dhe himnit shqiptar në prag të ndeshjes Zvicër-Shqipëri. “Kjo sfidë do të luhet në “shtëpi”, në kushte të vështira në “Sëissporarena”. Kushte të vështira, për shkak se 6000 nga 15 600 tifozët e pranishëm në këtë stadium do të jenë të veshur kuq e zi, me shqiponjën dykrenore shqiptare. Granit Xhaka, zviceran me rrënjë shqiptare, megjithatë nuk i druhet shumë këtij fakti: Ne nuk mund të jemi të hutuar, sepse jemi profesionistë. Ndoshta do të fishkëllehemi, por në fushë s’duhet të kujtojmë asgjë nga këto. Për Xhakën është një ndeshje shumë e veçantë. Ai vjen nga Prishtina, kryeqyteti i Kosovës. Dy zemra rrahin në gjoksin e tij. Një zvicerane dhe një zemër shqiptare. Me Gladbahun, Xhaka këndoi disa javë më parë, himnin shqiptar. A do ta bëjë këtë edhe sonte në mbrëmje? Nuk do të këndoj himnin shqiptar dhe as himnin kombëtar zviceran, – përgjigjet futbollisti. Edhe nëse shënon, Xhaka do të tregohet i kujdesshëm. “Nëse bëj gol, nuk do të festoj. Kam respekt për shqiptarët. Por në qoftë se dikush tjetër më bën për budalla, edhe do të gëzohem.” Frika e të etiketuarit si tradhëtar nga tifozët shqiptarë nuk e vret shumë ndërgjegjen e Xhakës. “Ndoshta disa prej nesh na shohin si  tradhtarë, por gjithashtu e di se shumë shqiptarë janë shumë krenarë për ne, edhe pse kemi luajtur për Zvicrën”

Ragip Xhaka: Duka, mafioz që për para bëhet grek
Babai i Granit Xhakës, Ragipi, i është kundërpërgjigjur presidentit të FSHF-së. Kreu i futbollit shqiptar, Armando Duka, tha se Granit Xhakës duhet t’i vije turp se si mendon t’i shënojë gol vendlindjes së gjyshit të tij. Nga ana e vet, Ragipi, mendon se turp duhet t’i vijë vetë Dukës. Madje, numrin një të futbollit shqiptar e quan edhe mafioz, që sipas tij, për para mund të bëhet edhe grek. Ja edhe intervista e plotë e Ragip Xhakës, dhënë për gazetën “Sport” në Kosovë.
Të martën, djali i juaj, Graniti do të luajë kundër Shqipërisë. Për kë do të bëni tifozllëk, për djalin apo për Shqipërinë?
Do doja të më kursenit nga kjo pyetje. Thjesht nuk kam koment. Është njësoj sikur luante Granit Xhaka me Bazelin, kundër djalit tjetër, Taulantit, pjesë e Grasshopersit. Kur luanin ata kundër njëri-tjetrit doja që takimet të përfundonin barazim, kurse për ndeshjen Zvicër-Shqipëri nuk mund të them se me kë jam.
Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armando Duka, iu përgjigj Granitit, duke thënë se duhet t’i vijë turp se si mendon t’i shënojë Shqipërisë. Si e komentoni ju këtë?
Së pari turp duhet t’i vije pikërisht atij që merret me Granitin. Djali im nuk ka thënë se do t’i shënojë gol Shqipërisë, por ka thënë që nëse shënon, atëherë nuk do të festojë. Graniti është bir i shqiptarit dhe të gjithë e dinë se sa ka dhënë për vendin e vet familja Xhaka. Duka, që për mua është vetëm një mafioz, për pare është në gjendje të bëjë çmos, madje edhe të bëhet grek. Nuk dua të merrem shumë me të, sepse nuk ia vlen për një njeri të tillë të flasësh, por më vjen keq se si merret me deklaratat e Granitit. Ai në vend që të mundohet të ndreqë punët me Zvicrën e të shpresojë se do t’ia mposhtin ndonjë kundërshtar direkt për vendin e dytë, mundohet të tregojë kinse patriotizmin e tij me deklarata.
Cila ishte e vërteta e bisedimeve me FSHF-në para se të vendosnit të luanit për Zvicrën?
Ju betohem edhe sot, se ata kurrë një shkresë, një e-mail, apo të paktën një letër nuk e kanë dërguar në drejtim të Granitit, për të luajtur për Shqipërinë. Kam qenë unë, ai që i kam telefonuar për të luajtur Graniti dhe Taulanti për Shqipërinë. Ata janë sjellë si rrugaçë, duke më kërkuar përmes telefonit “po, apo jo”. Kur i kam lutur, nuk kanë dashur, tani duan t’i hakmerren Granitit.
Si është Graniti emocionalisht para ndeshjes?
Ai është mirë, por ka presion, sidomos të mediave të Zvicrës. Mezi po pres të shkoj dhe ta shoh para ndeshjes. Kurse takimin do ta ndjek në stadium.
Graniti dhe Xherdani kanë deklaruar për mediat e Zvicrës se mund të luajnë për Kosovën, kur Kosova të pranohet në UEFA e FIFA…
Jo mund të luajnë, por ju them që tani se djemtë e mi, Graniti dhe Taulanti do të luajnë për Kosovën. Ata janë të Kosovës me rrënjë, nuk janë të Shqipërisë, dhe ata do të luajnë për Kosovën. Për këtë do të bindeni kur të pranohet Kosova në UEFA e FIFA.
U ke dërguar fanella dhe topa Trepçës dhe Kosovës së Vushtrrisë. Pse pikërisht këtyre skuadrave?
Djemtë e mi duan t’u ndihmojnë të gjitha skuadrave, dhe jo vetëm këtyre, por nisma jonë është t’u ndihmojmë të gjitha klubeve në Kosovë. Pse Trepçës dhe Kosovës së Vushtrrisë, sepse kanë ngjyra të fanellave të kaltra, që na shtyn t’u dërgojmë atyre këtë herë. Më parë kam ndihmuar edhe Prishtinën.

Çfarë tha Duka
Futbollisti shqiptar i Zvicrës, Granit Xhaka, kishte thënë disa ditë më parë se do të tentojë të shënojë ndaj Shqipërisë, duke shtuar se nëse e bën këtë, nuk do të festojë në shenjë respekti. Kjo si duket e ka irrituar presidentin e Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, I cili ka reaguar pas fitores me Qipron: “Takimi me Zvicrën do të jetë si gjithë të tjerët, ndërkaq Granit Xhaka duhet ta dijë nga vjen. Nuk më intereson asnjë lojtar i kombëtares zvicerane. Për mua ajo është ndeshje që konsiderohet si takim i radhës dhe ndaj një kundërshtari shumë të fortë. Një kundërshtari pjesërisht shqipfolës. Xhakës duhet t’i vijë turp që mendon t’i shënojë skuadrës që mban emrin e vendlindjes së gjyshit të tij”, ka thënë Duka.

De Biazi: Dua të bëj të pamundurën me Shqipërinë
Trajneri italian i kombëtares kuqezi, Xhiani De Biazi, në një rrëfim të gjatë e shterrues për “Neue Burcher Zeitung”

I lodhur nga eksperiencat me klubet në Seria A, Xhiani De Biazi ka nisur në Shqipëri një karrierë të re si trajner kombëtareje. Atje, ai lufton me shumë vështirësi, por e ka nisur me sukses, siç tregonfitorja 3-1 kundër Qipros.
Shqipëria e ka vendosur fatin e ndeshjes kundër Qipros në fund. Sa e vështirë ka qenë fillimi i eliminatoret të Kupës së Botës për ju?
Ne e dinim se ndeshja e parë e këtyre eliminatoreve, edhe pse luanim në stadiumin tonë, do të ishte e vështirë. Megjithatë, kemi bërë shumë për fitoren, kemi luajtur në mënyrë të vendosur, dhe e kemi merituar suksesin ndaj Qipros.
Para ndeshjes së të martës luani kundër një kundërshtari, që konsiderohet favorit në grup. Ndaj Zvicrës, keni besim…
Ndryshe nga ne, Zvicra mori një fitore shumë të rëndësishme, kundër një kundërshtari të fortë dhe të suksesshëm. Për të fituar në Slloveni, duhet të luash  shumë mirë. Dhe Zvicra e bëri këtë. Sa u takon favoritëve në grupin tonë, përveç Zvicrës, unë mendoj se edhe Sllovenia me Norvegjinë janë në rregull. Nëse Shqipëria renditet e katërta në këtë grup, do të ishte një arritje e mirë.
Si mund të na e përshkruani jetën tuaj si trajner i Shqipërisë?
Me pesë anëtarë të stafit tim, të gjithë italianë, jam tërë kohës në veprim. Bëjmë shumë udhëtime nëpër Evropë, sepse përpiqemi t’i shikojmë të gjithë lojtarët tanë nga afër. Imagjinoni, lojtarët e kombëtares shqiptare janë të shëprndarë në disa vende të botës, që nga Italia ime, në Gjermani, Suedi, Ukrainë, Zvicër dhe madje, edhe në Iran e Azerbajxhan. Kjo gjeografi e lojtarëve tanë është disi e shtrenjtë dhe e komplikuar për t’u kontrolluar. Unë jetoj në Conegliano, në verilindje të Italisë, por udhëtoj shpesh drejt Shqipërisë, sepse kështu e kam të parashikuar në kontratën e nënshkruar me Federatën Shqiptare të Futbollit. Jam shpesh në Shqipëri ose për të parë ndeshje të kampionatit vendas, ose për të përcjellë sfidat kualifikuese për “Europa League” dhe “Champions League”. Të tria klubet e përfshira në këto gara, Flamurtari, Tirana dhe Skënderbeu janë eliminuar të gjitha, që në raundin e parë.
Ky realitet nuk është vetëm për futbollin shqiptar…
Ky është realiteti. Kultura shqiptare e futbollit ka nevojë të zgjerohet më tej. Si për organizimin, disiplinën dhe taktikën, shqiptarët mund të mësojnë shumë nga italianët. Me stafin tim, unë kam kryer trajnim edhe për trajnerët shqiptarë.
Kështu, ju duhet të bëni një shumë punë themelore?
Lëvizja është relativisht e re, por ne jemi duke u përpjekur për ta nxitur atë. Shumë shqiptarë kanë emigruar në vitet nëntëdhjetë, mjaft talente të këtij vendi janë lindur e janë rritur si futbollistë jashtë, ndërsa tani kanë shfaqur interes të aktivizohen me ekipin kombëtar. Shumë zgjedhin të luajnë për “shtëpinë” e tyre të re, sikurse është rasti i Xhakës, Behramit, Shaqirit etj, me Zvicrën.
Sa të vështirë e bën kjo punën tuaj?
Ne kemi futbollistët shumë të mirë, që luajnë për kombëtare të tjera. Unë mendoj se ky është një turp, të pranosh të luash për dikë tjetër dhe jo për kombin tënd. Sidoqoftë, kjo mbetet në zgjedhje personale e secilit dhe s’kam pse ta komentoj më gjatë.
Nga Ballkani gjithmonë kanë dalë dhe vijojnë të dalin lojtarë shumë të mirë. Pse ndodh kjo, sipas jush?
Talentet e jashtëzakonshme në futboll shpesh vijnë nga rajonet e varfra. Pse? Sepse kalojnë një kohë të madhe vetëm me topin, veprimtari që kushton pak dhe jep shumë argëtim. Talente ka edhe në kombëtaren tonë, e cila ka një moshë mesatare të ulët, por mund t’i gjesh edhe në kampionatin shqiptar të futbollit. Ky i fundit është i një cilësie të ulët. Njerëzit janë të çmendur për Seria A të Italisë, ndërsa kampionati vendës ndiqet rrallë nga tifozët. Për ekipin kombëtar ndryshon krejtësisht puna, sepse në këtë rast shqiptarët tregojnë shumë pasion. Ndoshta një e treta e stadiumit të Luzernit, në ndeshjen kundër Zvicrës, do të mbushet nga tifozët tanë. Madje ata do të bëjë tifo më shumë se homologët e vet zviceranë.
Çfarë vështirësish parasheh në prag të ndeshjes kualifikuese me Zvicrën?
Edhe pse në momente të ndryshme ndeshja mund të jetë e balancuar, diferencat do të ndihen gjatë gjithë kohëzgjatjes së saj në cilësi dhe aftësi.
Çfarë i druheni në lojën e kombëtares shqiptare?
Disiplinës taktike. Lojtarët tanë mund të tejkalohen nga entuziasmi, ndaj më duhet shumë punë për t’i frenuar në këtë drejtim. Në këtë aspekt ne mund të bëjmë përparim, duke ruajtur shpirtin e tyre luftarak dhe duke i disiplinuar ata.
Si e vlerësoni punën e zviceranëve me të rinjtë?
Jo rastësisht, Zvicra ka lojtarë shumë të mirë, ndaj ka luksin të bëjë edhe zgjedhje për kombëtaren. Pa organizim, në futboll nuk mund të shkosh askund. Zviceranët janë zviceranë, tepër të organizuar, dhe për këtë arsye, edhe në këtë fushë të jetës, kanë bërë përparime të mëdha.
Ky model është i zbatueshëm edhe për një vend si Shqipëria?
Atje mungon infrastruktura. Stadumet janë të tmerrshme. Stadiumi kombëtar është nga të dyzetat. Në Zvicër, situata në këtë drejtim është mjaft e ndryshme.
Çfarë objektivi mund të arrini me kombëtaren shqiptare?
Asnjëherë nuk duhet të heqim dorë, ndaj duhet të besojnë në një ëndërr. Kur mora përsipër drejtimin e Modenës në Seria C1, ajo ishte në vendin e fundit. Ne e shpëtuam veten dhe një vit më vonë shkuam në Seria B, pastaj vitin e ardhshëm u ngjitëm në Seria A. Edhe tani, me Shqipërinë, dua të bëj të pamundurën. Ndonjëherë kjo ndodh!
Pse e bëtë kalimin nga trajner i një klubi në Itali te trajneri i një kombëtareje në Shqipëri?

Ky është hapi im i parë në drejtimin e një kombëtareje, megjithatë thelbi i punës nuk ndryshon shumë. Unë dua të jem i angazhuar me këtë profesion të paktën edhe në dhjetë vitet e ardhshme. Drejtimi i kombëtares është diçka midis trajnerit dhe menaxherit. Unë gjithmonë e kam pasur këtë ambicie në fokus. E kisha vendosur të drejtoja një kombëtare diku dhe mundësia m’u krijua me Shqipërinë. Karrierën time si trajner e fillova në Seria C2. Megjithatë, unë e bëra këtë profesion edhe në Seria A, po e vazhdoj edhe me një kombëtare. Ky është një cikël profesional.
Sa e vështirë është jeta e trajnerit në Itali?
Të stërvitësh për mua është gjëja më e lehtë në botë. Gjëja e vështirë është të mbijetosh në një mjedis, në të cilin kanë për të lëvizur shumë njerëz, që s’i lidh asgjë me sportin e futbollit.
Kë nënkuptoni në këtë rast?
Menaxherët kanë tregun e futbollit nën kontroll, ata vendosin mbi “jetën dhe vdekjen” e lojtarëve e të trajnerëve. Unë kurrë nuk kisha një menaxher.
Çfarë do të thotë sot të jesh një trajner futbolli?
Ky është një bast të barabartësh. Një flet për “projekte”, por që mund të zgjasin vetëm nga një fundjavë në një tjetër. Nëse humbet dy herë radhazi, je i mbaruar. Nisur nga kjo, disa herë kam menduar të qëndroj larg nga futbolli, por ç’e do se nuk e bëj dot. Në këtë profesion më pëlqen thjeshtësia, të qënit i pastër me lojtarët dhe bashkëpunëtorët. Unë dua të jem i tillë, e kam dëshmuar gjithnjë në punën time dhe madje kam paguar për të.
A është ky rasti në Shqipëri?
Kalimi nga Serie A për të marrë drejtimin e kombëtares së Shqipërisë u bë pas një vlerësimi të nevojshëm të gjithckaje. Edhe në Spanjë, me Levanten, kam përjetuar rregulla dhe një qëndrim të ndryshëm në drejtim të trajnerit.
Cila ka qenë përvoja juaj si trajner i Xhemalit në Torino dhe Inlerit tek Udineze?
Të dy janë lojtarë fantastikë. Xhemali kishte ardhur nga Bolton në Torino. Inler ka gjithçka: fizikun, cilësinë, saktësinë. Ai flet pak, por bën shumë në fushën e lojës. Si kapiten i ekipit kombëtar zvicerian, ai tani ka më shumë besim. Patjetër, është e ardhmja e kombëtares zvicerane.

Motivues dhe me përvojë
56-vjeçari Xhiani De Biazi ishte në dhjetor të vitit të kaluar në Tiranë, teksa vendosi përfundimisht të bëhej trajneri i ekipit kombëtar shqiptar. Në fillim të karrierës së tij profesionale ka vepruar si një talent i jashtëzakonshëm. Në vitin 1975, vetëm 19-vjeç, ishte mesfushor i Interit, pastaj kaloi për karrierë të mëtejshme në provincë, duke luajtur për dhjetë vjet me Peskarën, Breshian, Palermon dhe Vicensën, në Seria A dhe B. Si trajner u bë i njohur me Modenën, të cilën e udhëhoqi në dy vjet nga Seria C1 në ligën më të lartë. Edhe me Torinon u gradua në elitë. Si trajner i Torinos, Breshias dhe Udinezes u shkarkua disa herë.
“De Biazi është një motivues me mentalitet fituesi,” – tha Gökhan Inler, i cili luajti nën drejtimin e trajnerit italian tek Udineze.
De Biazi jeton në shtëpinë e tij në veri të Italisë dhe punon si ekspert i Ligës së Kampionëve në grupin mediatik televiziv “Mediaset” të Silvio Berluskonit. Me Federatën Shqiptare të Futbollit ai ka një kontratë deri në vitin 2013.

Kapiteni Cana: Nuk luajmë për hakmarrje
Kapiteni i Kombëtares shqiptare, Lorik Cana, nuk e cilëson ndeshjen në Zvicër si një hakmarrje ndaj lojtarëve kosovarë që nuk kanë zgjedhur fanellën kuqezi. Në një bisedë për “Panorama Sport”, pas stërvitjes së djeshme në Durrës, lideri i përfaqësueses vlerësoi kundërshtarin dhe theksoi se Shqipëria do të bëjë gjithçka për të mos dalë pa pikë. “Zvicra është një skuadër e një niveli të lartë, e cila ka në përbërje lojtarë cilësorë dhe me shumë eksperiencë. E kemi të qartë që nuk do të jetë një ndeshje e lehtë, por për 90 minuta mund të ndodhë gjithçka. Varet se si do të shkojë loja, edhe pse me një skuadër si Zvicra nuk mund të bëhet asnjë parashikim. Ne do përpiqemi të luajmë shumë të kujdesshëm, pasi kundërshtari mund të na ndëshkojë në çdo moment. Shpresoj të jemi në një ditë të mirë dhe të marrim pikë”, – u shpreh fillimisht kapiteni.
Kosovarët I pyetur për faktin se te Zvicra luajnë 5 kosovarë, Cana dha këtë përgjigje: “Sigurisht, do të doja që ata lojtarë të ishin pjesë e ekipit tonë, por tani i kemi kundërshtarë dhe nuk mund t’i quajmë ndryshe. Në këto kushte, kosovarët që luajnë për Zvicrën i shikojmë thjesht si kundërshtarë, prandaj do të përpiqemi që të mos ndikohemi nga zgjedhja e tyre. Ndeshjen nuk mund ta shikojmë si hakmarrje ndaj këtyre futbollistëve, por do të luajmë dhe do mundohemi t’i mposhtim ata. Në Luzernë do të kemi mbështetjen e tifozërisë, e cila parashikohet të jetë e shumtë”.
Motivimi Në vijim të deklaratës së tij, Cana i ka bërë thirrje skuadrës që të impenjohet 100% për këtë ndeshje. “Duhet të jemi gjatë gjithë 90 minutave të kujdesshëm, pasi kundërshtari është i një niveli të lartë dhe mund të na ndëshkojë atëherë kur nuk e presim. Pavarësisht se Zvicra është një skuadër e madhe, ne kemi besim se do të luajmë një ndeshje dinjitoze. Do të bëjmë të pamundurën për të marrë një rezultat pozitiv”, – përfundoi mbrojtësi kuqezi.

Hyka: Na kënaq një barazim me Zvicrën
Duke qenë se luan me Lucernën, skuadrën e qytetit ku zhvillohet ndeshja kualifikuese Zvocër-Shqipëri, Jahmir Hyka ka qenë i preferuari i medias helvete. Duke folur për “sport.ch”, shtatshkurtri i kombëtares kuqezi ka dhënë intervistën e mëposhtme:
Ju keni qenë pjesë e eliminatores së parë kundër Qipros, që e fituar bindshëm. Si është humori në ekipin tuaj?
Gjendja në ekipin tonë kombëtar është gjithmonë e mirë. Kanë ndodhur pak ndryshime, në fakt, sepse disa lojtarë me përvojë kanë dhënë dorëheqjen kohët e fundit, ndërsa talentet e reja po vijnë në kombëtare. Euforia është e qartë, ndërsa thjesht na duhet pak më shumë kohë për të dhënë më të mirën e mundshme.
Nisur nga kjo pikënisje, a mendoni se Grupi E kualifikues është i hapur?
Sot, çdo ekip mund të luajë bukur futboll, ose të paktën të mbrohet siç duhet. Për mua, prandaj situata është mjaft e hapur në grup. Sigurisht, mund ta cilësojmë disi me lehtësi Zvicrën në rolin e të preferuarës, sepse ka shumë lojtarë të mirë, por në përgjithësi mendoj se të gjitha ekipet kanë një shans për dy vendet e para.
Shpresoni me të vërtetë se mund të merrni edhe ju pjesë në Brazil?
Natyrisht! Kjo është ëndrra ime dhe e cdo shqiptari. Duam të luajmë në finalet e një Kupe Bote ose të Kampionatit Evropian. Çdoherë kemi pasur një ekip të rangut të lartë, me një emër të madh, në grup. Këtë herë nuk është kështu, kështu që shpresojmë se edhe ne do të kemi një mundësi. Është e vështirë, nuk ka dyshim, por ne do të përpiqemi të bëjmë të pamundurën.
Sa e rëndësishme për ekipin tuaj është një fillim i mirë?
Kjo është e rëndësishme për të gjitha ekipet. Nuk mund ta nisnim më mirë në shtëpi, aty ku kemi përparësi ndaj cilitdo kundërshtar. Janë tifozët, ata që na shtyjnë përpara. Kundër Zvicrës luajmë në transfertë, por tani e dimë se do të jetë shumë më e vështirë se me Qipron.
Kundër Zvicrës luhet në “Sëisspor Arena”. Ky fakt, a e bën edhe më të veçantë për ju ndeshjen?
Po, ky është me të vërtetë një rast i vecantë. Unë shpresoj ta kem me vete audiencën time në Luzernë. Pastaj në Zvicër jetojnë aq shumë shqiptarë, sa do të jenë të shumtë mbështetësit në stadium. Cili është roli juaj në kombëtare? Mbani mbi fanellë numrin 10, që është sigurisht një nxitje e madhe…
Kjo është e drejtë, në lojërat e fundit kam mbajtur gjithmonë numrin 10, i cili është i bukur dhe domethënës. Në fakt, gjithmonë kam kërkuar ta mbaj këtë numër. Trajneri më aktivizon në krahë të mesfushës, por më pëlqen të luaj në mesfushë, sepse aty kam më shumë liri. Dua të saktësoj dicka: fakti që mabj numrin 10 në kombëtare nuk do të thotë se unë jam ylli.
Ju drejton në kombëtare një italian, De Biazi. E keni shfrytëzuar këtë gjë për të përfituar diçka sa i përket përvojës së tij?
Futbolli italian është i njohur mirë për taktikat e tij mbrojtëse, ndërsa ne kemi nevojë për këtë. De Biazi po këmbëngul të na kolaudojë faktikisht, dicka që na ka munguar më përpara, sigurisht. Deri tani ai e ka bërë shumë mirë punën e tij, por me kalimin e kohës kjo do të na bëjnë edhe më të vendosur në fushën e lojës.
Çfarë mund të na thoni në lidhje me pikat e forta të ekipit tuaj?
Ne duhet të jemi realistë: sigurisht kemi më pak cilësi se Zvicra, por si grup nuk jemi edhe aq dobët në raport me ekipet e tjera të grupit. Të gjithë punojmë për njëri-tjetrin dhe kësisoji kemi një kolektiv të fortë. Shqiptarët dhe ne kemi një zemër të madhe, ndaj gjithmonë japim gjithçka kur luajmë për vendin tonë.
Çfarë stili loje mund të presim nga ekipi juaj?
Fuqitë tona do të përqendrohen me siguri në mbrojtje. Në qoftë se do të kemi topin në zotërim, do të përpiqemi për të dalë në kundërsulm të shpejtë dhe për të pasur sukses në finalizim.
Ju jeni një nga tre lojtarët shqiptarë, që luani në Zvicër. A i keni treguar dicka më shumë për kundërshtarin e radhës trajnerit tuaj?
Jo, jo, unë me siguri nuk jam spiun (qesh)! Edhe pse kam folur tashmë me trajner për këtë gjë, duhet të dini se shumica e lojtarëve të kombëtares sonë luajnë jashtë vendit. Pastaj, njohja e Zvicrës është bërë në rrugë të ndryshme nga trajneri, ndaj informacioni im në këtë drejtim nuk është se sjell dicka më shumë. De Biazi i ka parë të gjitha miqësoret që ka luajtur Zvicra kohët e fundit, kështu që e di mirë potencialin e të gjithë lojtarëve tuaj dhe cilësinë e ekipit.
Si mund ta parashikoni ndeshjen në Zvicër?
Zvicra ka ndoshta shanset më të mëdha në grupin tonë. Shumë lojtarë të saj janë duke luajtur në ligat kryesore evropiane dhe në klube prestigjioze. Prandaj, Zvicra është favorite në këtë ndeshje, ashtu sikurse është edhe në grupin tonë.
Si e vlerësoni shanset tuaja për të martën?
Më parë problemi ynë ka qenë gjithmonë të luajturit jashtë, sepse jemi paraqitur shumë mirë në shtëpi. Ne do të luajmë në mbrojtje, por mund të jemi të rrezikshëm në kundërsulm. Unë shpresoj se mbështetja e shumë prej bashkatdhetarëve tanë të na sjellë frymën e një loje si në shtëpinë tonë, në Shqipëri. Pra, kjo është e mirë, sepse ka shumë shqiptarë që jetojnë në Zvicër, por kësaj here do të bëjnë tifo kundër saj (qesh). Ne kemi ardhur në Lucernë për të marrë një rezultat të mirë.
Dhe çfarë do të konsideronit një rezultat të mirë?
Ne duam që të mos humbim. Unë mendoj se duke qenë shumë shqiptarë në stadium, anjë barazim mund të jetë i mundur.

Kukeli: Jam shqiptar dhe nuk mund të ndryshoj
Për Burim Kukelin, papritmas, gjithçka ndodhi shumë shpejt. U thirr në mënyrë të befasishme në kombëtaren shqiptare dhe si ndeshje të dytë me të duhet të luajë kundër Zvicrës, vendit në të cilin jeton dhe i detyrohet shumë. Tre muaj më parë, FSHF ka kontaktuar për herë të parë me mesfushorin e Zyrihut. Burim Kukeli, asokohe kishte vetëm pasaportën e Kosovës, ndaj e kishte të nevojshme për të aplikuar për dokumentin e shtetësisë shqiptare. Gjithcka ndodhi shpejt dha u bë gati për trajnerin De Biazi. Madje luajti si titullar në fitoren e 7 shtatorit, me rezultatin 3-1 ndaj Qipros. Kukeli e bëri debutimin e tij kuqezi në Tiranë. Para mbërritjes së tij në Luzernë, të hënën në mesditë, Burim Kukeli foli me “20 minuten” për ballafaqimin që e pret të martën ndaj Zvicrës.
Karriera juaj futbollistike hyri në një stad të ri, si pjesë e kombëtares shqiptare…
(Qesh) Dicka e pabesueshme. Nga kontakti i parë me drejtuesit e FSHF deri në eliminatoren me Qipron më kishte mbetur pak kohë për të realizuar çdo gjë. Dhe tani jam këtu, pjesë e kombëtares shqiptare. Nuk mund të gëzoj shumë për këtë realitet të ri për momentin, sepse duhet të përqendrohem te ndeshja me Zvicrën dhe të jap maksimumin tim.
Thonë se ende ua ngatërroni emrat shokëve tuaj në kombëtare. A është kjo e vërtetë?
(Qesh përsëri) Kjo është e drejtë. Unë, përveç Hykës, me të cilët kam luajtur në Lucernë, nuk njihja askënd tjetër në kombëtaren shqiptare.
Atëherë, jeni me fat që FSHF-ja ju dërgoi ftesë për në kombëtare?
Vërtet është kështu. Megjithatë, isha i befasuar kur Federata Shqiptare e Futbollit (FSHF) më kontaktoi mua rreth tre muaj më parë. Për fat të keq nuk ishte e mundur që të merrja pjesë në ndeshjet testuese të qershorit e gushtit, por trajneri besonte tek mua dhe bëri gjithçka të mundshme që të luaja për ekipin kombëtar shqiptar.
Dhe ja, të martën, ndeshjen tuaj të dytë ndërkombëtare me Shqipërinë e luani ndaj Zvicrës. A keni menduar ndonjëherë për atë që ju pret në Lucernë?
Unë u rrita në Zvicër dhe i detyrohem shumë këtij vendi. Sigurisht, kjo është një ndeshje shumë e veçantë për mua. Pastaj, të luajturit në Lucernë, ku kam kaluar katër vjet e gjysmë të karrierës sime, përbën një tjetër emocion. Jam i vetëdijshëm se kjo ndeshje nuk është e lehtë, por jam shqiptar dhe nuk mund të ndryshoj. Dhe jam shumë i lumtur për fanellën që kam veshur.
Gökhan Inler, kapiteni i ekipit kombëtar zviceran, mezi është duke pritur të përballet me juve përsëri. Kjo është e bazuar në reciprocitet?
Patjetër! Unë gjithashtu kam respekt maksimal për “Goegi”. Ne u rritëm së bashku, kemi luajtur bashkë te të rinjtë. Kur kalimi im në kombëtaren shqiptare u bë punë e kryer, kemi folur në telefon. Ai më tha se është i lumtur për mua.
Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami etj., kanë zgjedhur të luajnë për Zvicrën. Ju mund ta kuptoni vendimin e tyre?
Në këtë rast nuk kam asgjë për të thënë. Ka shumë lojtarë të kombeve të ndryshme që kanë bërë të tilla zgjedhje. Zgjedhja e kombëtares së Zvicrës ishte ishte e drejtë e tyre ndaj duhet të pranohet dhe respektohet.
Duke qenë se luan në ligën zvicerane, a ju ka pyetur trajneri De Biazi për kundërshtarin e radhës?
Jo, sepse nuk ka qenë me të vërtetë e nevojshme. Në këtë nivel të futbollit nuk ka sekrete. Drejtuesit e kombëtares shqiptare dërgojnë vëzhgues të tyre, pastaj mund t’i studiojnë rivalët përmes DVD të ndeshjeve. Për më tepër, është shumë më e rëndësishme që të përqendrohemi në lojën tonë dhe jo të kundërshtarit.
Fillimi i këtyre eliminatoreve ishte pozitiv për Shqipërinë. Mundët Qipron me rezultatin e pastër 3-1, të premten e shkuar. Trajneri Otmar Hitzfeld tha se kjo fitore, në këto shifra, ishte një surprizë për të. Edhe për ju, gjithashtu?
Për mua, kjo fitore ka ardhur si befasi. Ne duhet ta fitonim patjetër këtë ndeshje, ngaqë ishte e para e fushatës eliminatore dhe luanim para tifozëve tanë. Në lojë kemi luftuar me shumë zemër. Qipro ka shfrytëzuar një shans fare të të vogël për të shënuar dhe barazuar në fund të pjesës së parë. Pataj, fundi i lojës ishte shpërthyes për Shqipërinë, që shënoi dy gola të bukur për fitoren.
Çfarë prisni ju nga ndeshja e së martës?
Zvicra është favorite për të fituar jo vetëm në këtë ndeshje, por në përgjithësi në këtë grup. Ne jemi të vetëdijshëm se në Lucernë do të jetë një betejë e vështirë. Por le të shkojnë me besim dhe pasion në lojë, sepse me zemër mund të mundim çdo kundërshtar të këtij grupi.
Granit Xhaka thotë mirë që luhet në Lucernë, se po të luhej në Bazel do të ishin në stadium 30 mijë shqiptarë. A e konsideroni këtë ndeshje, sikur ta luanit në shtëpi?
Shumë tifozë shqiptarë do të na përkrahin në këtë ndeshje, nuk ka diskutim. Shumë prej tyre jetojnë në Zvicër dhe duan ta përdorin këtë mundësi unike për të parë kombëtaren e tyre të zemrës. Edhe familja ime me disa miq do të jetë në stadium. Sepse edhe për ta është një ndeshje shumë e veçantë.
A duhet të presim provokime ndaj lojtarëve si ju, që kanë vendosur të luajnë me Zvicrën kundër Shqipërisë?
Unë nuk mendoj. Siç e kam thënë më parë, secili mund të vendosë se për kë dëshiron të luajë.

Kosova, një “ekip përfaqësues” në fushën e Luzernës
Luhet Zvicër-Shqipëri, por mjafton të vëresh emrat dhe origjinat e lojtarëve për të krijuar një përshtypje krejt tjetër. Në fakt, një gjë e tillë nuk vjen vetëm nga atmosfera e krijuar në Luzernë që gjatë ditës së djeshme nga ana e tifozëve të shumtë shqiptarë, kosovarë e nga treva të tjera shqipfolëse, por edhe nga fakti se këta të fundit dominojnë edhe në fushën e lojës. Faktikisht, nga 45 futbollistë të grumbulluar nga dy trajnerët e ekipeve përfaqësuese, plot 28 të tillë janë me origjinë ose me shtetësi dhe kombësi shqiptare. Shtatë futbollistë të tjerë të Zvicrës vijnë nga vende të tjera të botës, por që kanë preferuar të mbrojnë ngjyrat e përfaqësueses helvete dhe vetëm 10 lojtarë janë 100 për qind zviceranë. Në këtë këndvështrim, për herë të parë ndodh ndoshta në Evropë që, skuadra pritëse është teorikisht inferiore në numër karshi kundërshtarit, aq sa duket se edhe këtë ndeshje Zvicra e luan në transfertë, ashtu sikundër katër ditë më parë ndaj Sllovenisë në Lubjanë.
Kosovarët – Është fakt se Zvicra është shteti evropian me kombëtaren më multi-etnike. Aty gjen afrikanë, portugezë, spanjollë, por më së shumti kosovarë dhe shqiptarë të Maqedonisë. Madje, këta të fundit përbëjnë edhe bazën e kësaj skuadre, ndaj pritet që të pestë lojtarët me origjinë nga Kosova dhe Maqedonia, të grumbulluar nga trajneri Otmar Hicfeld, të zbresin nga minuta e parë në fushën e lojës. Siç dihet, Behrami, Xhaka dhe Shaqiri janë titullarë të padiskutueshëm te skuadra helvete por, në mungesë të kapitenit Trankuilo Barneta (i pezulluar për shkak të kartonit të kuq të marrë në ndeshjen me sllovenët), sot do të luajë nga minuta e parë edhe mesfushori tetovar, Blerim Xhemaili. Ndërsa, referuar informacioneve të marra nga uebsajtet zvicerane, pritet që në krye të sulmit të jetë edhe sulmuesi i Dinamos së Kievit, i lindur në Gostivar (Maqedoni), por me pasaportë zvicerane, Admir Mehmedi.
Shqiptarët – Sakaq, te Kombëtarja e Shqipërisë luajnë nga minuta e parë Lorik Cana (Prishtinë), Armend Dallku (Vushtri), Samir Ujkani (Vuçiternë), Mërgim Mavraj (Hanau, Gjermani, por me origjinë nga Prishtina), Burim Kukeli (Gjakovë) dhe Alban Meha (Mitrovicë). Kështu, me një llogari të thjeshtë, në tapetin e stadiumit të Luzernës do të zbresin sonte nga minuta e parë 11 futbollistë nga Kosova dhe Maqedonia, nga të cilët 5 do të mbrojnë ngjyrat e vendësve dhe 6 atë kuqezi. Ndërsa në pankinë do ulen, në pritje të ndonjë aktivizimi të mundshëm, Etrit Berisha (Prishtinë) dhe Ahmed Januzi (Vushtri). Në këtë këndvështrim, edhe pse Kosova nuk është ende anëtare e FIFA-s dhe nuk mund të luajë ndeshje kualifikuese (pritet që një gjë e tillë të ndodhë në eliminatoret për Evropianin e 2016-ës), ajo mund të krenohet me faktin se do të ketë sot, në ndeshjen Zvicër- Shqipëri, të paktën gjysmën e atyre lojtarëve që do të luajnë në këtë përballje.

“KOMBËTARJA E KOSOVËS”
VALON BEHRAMI – Mesfushor. Aktivizohet te Napoli në Itali.
Origjina: Mitrovicë, Kosovë. Rritur si futbollist në akademinë e FC Kiaso, Zvicër.
XHERDAN SHAQIRI – Mesfushor. Aktivizohet te Bajern Mynih në Gjermani.
Origjina: Gjilan, Kosovë. Rritur si futbollist në akademinë e Bazelit, Zvicër.
GRANIT XHAKA – Mesfushor. Luan te Borusia Mynshegladbah në Gjermani.
Origjina: Gjilan, Kosovë. Rritur si futbollist në akademinë e FC Konkordia, Zvicër.
LORIK CANA – Mesfushor. Aktivizohet te Lacio në Itali.
Origjina: Prishtinë, Kosovë; Rritur si futbollist në akademinë e FC Losanë, Zvicër.
ARMEND DALLKU – Mbrojtës. Aktivizohet te Vorskla Poltava, Ukrainë.
Origjina: Vushtri, Kosovë. Rritur te skuadra e Prishtinës.
SAMIR UJKANI – Portier. Aktivizohet te Palermo në Itali.
Origjina: Vuçiternë, Kosovë. Rritur në akademinë e FC Ingelmunster, Belgjikë.
ETRIT BERISHA – Portier. Luan te KF Kalmar në Suedi.
Origjina: Prishtinë, Kosovë. Rritur në akademinë e KF 2 Korriku, Kosovë.
MËRGIM MAVRAJ – Mbrojtës. Aktivizohet te Grojther Furthi në Gjermani.
Origjina: Kosovë. Rritur në akademinë e FC Kiker Ofenbah, Gjermani.
BURIM KUKELI – Mesfushor. Luan te FC Zyrih në Zvicër.
Origjina: Gjakovë, Kosovë. Rritur si futbollist në akademinë e FC Soloturn, Zvicër.
ALBAN MEHA – Mesfushor. Luan te Paderborn në Gjermani.
Origjina: Mitrovicë, Kosovë. Rritur si futbollist në akademinë e Shtutgarter Kiker, Gjermani.
AHMED JANUZI – Sulmues. Luan te Vorskla Poltava në Ukrainë.
Origjina: Vushtri Kosovë. Rritur si futbollist te FC Kosova, Vushtri.
BLERIM XHEMAILI – Mesfushor. Aktivizohet te Napoli në Itali.
Origjina: Tetovë, Maqedoni. Rritur si futbollist në akademinë e FC Zyrih, Zvicër.
ADMIR MEHMEDI – Sulmues. Luan te Dinamo e Kievit, Ukrainë.
Origjina: Gostivar, Maqedoni. Rritur si futbollist në akademinë e AC Belizona, Zvicër.
SHËNIM: Xhemaili dhe Memhedi janë lojtarë që luajnë për Zvicrën, por me origjinë nga shqiptarët e Maqedonisë

Të rritur jashtë, por me zemër te Shqipëria
A duhej të luanin Shaqiri, Xhaka, Behrami, Xhemaili e Mehmedi për Shqipërinë, apo bënë mirë që zgjodhën Zvicrën? A janë ndjekur këta të fundit nga vëzhguesit e Federatës Shqiptare të Futbollit para se të pranonin ftesën e helvetëve, apo ekziston edhe mundësia që askush nga FSHF-ja të mos jetë kujtuar për ta? Pse, në ndryshim nga Shaqiri për shembull, Lorik Cana zgjodhi të luante për Shqipërinë, ndonëse në xhep kishte si pasaportën zvicerane dhe atë franceze? Tërë këto pikëpyetje e kanë nxehur së tepërmi debatin e ditëve të fundit, aq sa në njëfarë mënyre duket se është sfumuar disi edhe arsyeja për të cilën dy ekipet përfaqësuese do të zbresin sonte në fushën e Luzernës. E nëse analizojmë me kujdes ecurinë e pesë lojtarëve që aktualisht mbrojnë ngjyrat e skuadrës zvicerane, në pamje të parë të duket se ata nuk kanë bërë asgjë për të cilën duhet të turpërohen apo të ndihen keq për zgjedhjet që kanë bërë. Fakt është se nga Behrami e deri te Shaqiri dhe Xhaka vërtet vijnë nga familje kosovare ose shqiptaro-maqedonase (rasti i Xhemailit dhe Mehmedit), por ata janë edukuar që në moshë të vogël dhe janë rritur në akademitë e futbollit në Zvicër. Madje jo vetëm këta, por edhe 7 lojtarët e tjerë me origjinë jozvicerane (Johan Dzhoru – Bregu i Fildishtë; Rikardo Rodriguez – Spanjë; Gokhan Inler – Turqi; Gelson Fernandes – Kepi i Gjelbër; Josip Drmiç – Kroaci; Eren Derdijok – Turqi dhe Mario Gavranoviç – Bosnjë- Hercegovinë), që janë pjesë e përfaqësuese që drejtohet aktualisht nga Otmar Hitcfeld, janë prodhim i shkollës zvicerane. Kësisoj, federata e këtij vendi ka të gjithë të drejtën sublime të pretendojë që ata të mbrojnë denjësisht vetëm ngjyrat e Zvicrës, meqenëse kanë qenë pikërisht klubet e këtij vendi që kanë investuar në rritjen e këtyre lojtarëve. Deri këtu e drejta anon nga Zvicra. Mirëpo, fakt tjetër i pakontestueshëm është se jo vetëm këta të pestë kanë qenë prodhim helvet, pasi vetëm aktualisht në ekipin tonë përfaqësues janë të paktën 8-9 lojtarë që nuk kanë dalë nga shkollat e klubeve të Superiores, por gjithsesi kanë kërkuar dhe pranuar të luajnë vetëm për Kombëtaren e Shqipërisë. Rasti i Lorik Canës është një nga më të shumtit, por para tij edhe lojtarë të tjerë si Besnik Hasi, Arjan Beqaj, Besart Berisha, Mehmet Dragusha etj. janë rritur si futbollistë në klube të huaja dhe më pas kanë veshur fanellën e Kombëtares kuqezi. Ose rasti i Burim Kukelit, i cili është rritur në të njëjtën skuadër me kapitenin aktual të Zvicrës, Gokhan Inler (turk), por në ndryshim nga ky i fundit, 28- vjeçari pranoi ftesën e përfaqësueses së vendit të origjinës. Kështu që, përpos asaj që kanë pohuar në intervista të ndryshme, kryesisht në mediat kosovare, Shaqiri & CO, duhet thënë se zgjedhja e tyre më shumë sesa me këmbënguljen ose jo të federatës sonë, ka të bëjë me vullnetin dhe dëshirën e tyre për të luajtur për Zvicrën, duke anashkaluar kësisoj (praktikisht me vetëdije) përfaqësuesen kuqezi.

Tridhjetë e tetë shtatorët e Kombëtares shqiptare
Katërmbëdhjetë shtator 1947, Kombëtarja shqiptare u “dorëzohej” jugosllavëve me shifrat 4-2. Shtatë shtator 2012, trioja Bogdani-Çani-Sadiku i jepnin fitoren Kombëtares shqiptare ndaj Qipros. Kështu fillon e mbaron (të paktën deri në këto momente) kronologjia e 38 përballjeve të ekipit tonë përfaqësues në arenën ndërkombëtare të zhvilluara në muajin shtator. E duke parë rezultatet e marra, shtatori rezulton të jetë një muaj mjaft i çekuilibruar për kuqezinjtë. Fakt është se kemi fituar me skuadra të tilla si Greqia, Finlanda, barazuar me Suedinë, Rumaninë, Danimarkën e Bjellorusinë, teksa kemi humbur çuditërisht ndaj ekipeve të ashtuquajtura të vogla, si Armenia, Gjeorgjia, Uellsi, Irlanda e Veriut dhe Luksemburgu. Statistikisht, në 38 ndeshje Kombëtarja shqiptare e ka shijuar në vetëm 9 raste fitoren, teksa ka barazuar 6 dhe ka humbur plot 23 të tilla. Edhe golavarazhi flet negativisht: 36 gola të shënuar ndaj 78 të pësuar. E nëse do të niseshim në bazë të statistikave, atëherë kuqezinjtë as që duhet ta provojnë sonte që t’i marrin pikë Zvicrës, skuadër kjo shumë herë më e fortë në letër se Shqipëria. Gjithsesi, referuar fitoreve të tilla si ndaj Greqisë, dy herë, dhe që të dyja më datë 4 shtator (04.09.1991, Athinë, Greqi- Shqipëri 0-2 dhe 04.09.2004, Tiranë, Shqipëri- Greqi 2-1); ndaj Finlandës (2-0), Irlandës së Veriut (1-0), Gjeorgjisë (3-1) dhe Kazakistanit (2- 1), Maltës (3-0), si dhe barazimet me Bjellorusinë, Suedinë e Danimarkën, nuk ka pse të mos besojmë në një rezultat pozitiv edhe ndaj zviceranëve të Otmar Hitcfeld, paçka se ndeshja luhet në transfertë. Por përveç optimizmit, shpeshherë edhe të tepruar të kuqezinjve përpara sfidave të tilla, nuk duhen harruar edhe leksionet që kolegët e tyre në Kombëtare kanë pas marrë nga kundërshtarë edhe më inferiorë në periudha të ndryshme kohore. Pikërisht në muajin shtator, Shqipëria ka sigluar edhe humbjen më të thellë në historinë e saj (12-0) në miqësoren e 24 shtatorit 1950 në Budapest ndaj Hungarisë. Përveç kësaj humbjeje, ka edhe rezultate të tjera negative që zor se hiqen nga memoria, si 5-0 dhe 1-5 i dy 22 shtatorëve, në Vjenë me Austrinë më 1982 dhe në Tiranë ndaj Spanjës më 1993. Përpos kësaj, pritet që kuqezinjtë të mbështetur edhe nga një numër tejet i madh tifozësh të mund të marrin sonte të paktën një barazim në Luzernë.

Ndeshjet e kuqezinjve në shtator
14.09.1947, Tiranë (M): Shqipëri-Jugosllavi 2-4
01.09.1950, Pragë (M): Çekosllovaki-Shqipëri 3-0
24.09.1950, Budapest (M): Hungari-Shqipëri 12-0
15.09.1957, Pekin (M): Kinë-Shqipëri 3-2
03.09.1980, Tiranë (KB): Shqipëri-Finlandë 2-0
02.09.1981, Kotka (KB): Finlandë-Shqipëri 2-1
22.09.1982, Vjenë (KE): Austri-Shqipëri 5-0
20.09.1988, Konstanca (M): Rumani-Shqipëri 3-0
05.09.1990, Patra (M): Greqi-Shqipëri 1-0
04.09.1991, Athinë (M): Greqi-Shqipëri 0-2
09.09.1992, Belfast (KB): Irl.Veriut-Shqipëri 3-0
08.09.1993, Tiranë (KB): Shqipëri-Danimarkë 0-1
22.09.1993, Tiranë (KB): Shqipëri-Spanjë 1-5
07.09.1994, Kardif (KE): Uells-Shqipëri 2-0
06.09.1995, Tiranë: Shqipëri-Bullgari 1-1
06.09.1997, Jeveran (KB): Armeni-Shqipëri 3-0
10.09.1997, Zyrih (KB): Shqipëri-I.Veriut 1-0
05.09.1998, Tbilisi (KE): Gjeorgji-Shqipëri 1-0
04.09.1999, Riga (KE): Letoni-Shqipëri 3-3
02.09.2000, Helsinki (KB): Finlandë-Shqipëri 2-1
01.09.2001, Tiranë (KB): Shqipëri-Finlandë 0-2
05.09.2001, Njukastëll (KB): Angli-Shqipëri 2-0
06.09.2003, Tbilisi (KE): Gjeorgji-Shqipëri 3-0
10.09.2003, Tiranë (KE): Shqipëri-Gjeorgji 3-1
04.09.2004, Tiranë (KB): Shqipëri-Greqi 2-1
08.09.2004, Tbilisi (KB): Gjeorgji-Shqipëri 2-0
03.09.2005, Tiranë (KB): Shqipëri-Kazakistan 2-1
02.09.2006, Minsk (KE): Bjellorusi-Shqipëri 2-2
06.09.2006, Tiranë (KE): Shqipëri-Rumani 0-2
12.09.2007, Tiranë (KE): Shqipëri-Holandë 0-1
06.09.2008, Tiranë (KB): Shqipëri-Suedi 0-0
10.09.2008, Tiranë: Shqipëri-Maltë 3-0
09.09.2009, Tiranë: Shqipëri-Danimarkë 1-1
03.09.2010, Pietra-Neamt: Rumani-Shqipëri 1-1
07.09.2010, Tiranë: Shqipëri-Luksemburg 1-0
02.09.2011, Tiranë: Shqipëri-Francë 1-2
06.09.2011, Luksemburg: Luksemburg-Shqipëri 2-1
07.09.2012, Tiranë: Shqipëri-Qipro 3-1
Total: 38 ndeshje: 9 fitore, 6 barazime, 23 humbje;
Golavarazhi: 36 të shënuar, 78 të pësuar

Organizimi i tifozëve kuqezi, zbulohet mesazhi në fanellë
“Nëna më ka thënë: o bir, emrin ta kam vënë Ilir. Mos u shit për frank e dollarë, mos harro që je shqiptar!”. Ky është mesazhi i tifozëve kuqezinj, që dje ka bërë xhiron e rrjeteve sociale në internet. Interesimi i jashtëzakonshëm i tifozëve për të ndjekur ndeshjen Zvicër-Shqipëri, ka sjellë edhe një risi për sa i përket fanellës që ata do të mbajnë veshur në stadiumin e Luzernës. Grupimet e ultrasve kuqezinj, që mbështesin rregullisht Kombëtaren, kanë nisur përgatitjet. Në stadiumin e Luzernës “Suisspor Arena” pritet të ketë një dekor mbresëlënës, i gjithë në ngjyrat kuqezi. Mes të veçantave është edhe fanella e përgatitur enkas për përballjen Zvicër-Shqipëri. Tifozët mundohen të prekin sadopak fenomenin që ka ndodhur me lojtarët shqiptarë që nuk luajnë për ekipin kuqezi, por kanë zgjedhur të përfaqësohen me kombëtare të tjera. Në rastin konkret, kundërshtari i radhës për kuqezinjtë, Zvicra, ka në gjirin e saj pesë kosovarë.
Përvjetori - Grupimi i njohur “Tifozët Kuq e Zi” do të festojë në Zvicër 8-vjetorin e themelimit. Dje, në faqen zyrtare të këtij grupimi ishte vendosur ky lajmërim: “Festimi i përvjetorit të 8-të të TKZ-së do të mbahet ditën e ndeshjes (e martë, 11 shtator), duke filluar nga ora 14:00 në parkingun para stadiumit, ku edhe do të luajmë kundër Zvicrës. Le të fillojë festa kuqezi. Ju mirëpresim!”. Ndërkohë, mendohet se në stadiumin e Luzernës do të ketë mbi 7 mijë tifozë shqiptarë, të cilët kanë prerë biletat.

Ja bastet për sfidën
Zvicra vlerësohet si superfavorite për të mposhtur Shqipërinë në ndeshjen e së martës. Sipas kompanive më të mëdha të basteve në Evropë, triumfi i helvetëve kuotohet me 1.35. Ndërkohë, barazimi në këtë sfidë ka koeficientin e lartë 4.69. Nga ana tjetër, një fitore e Shqipërisë, e cila për bastvënësit konsiderohet si blof, ka koeficientin 8.83. Nga ana tjetër, kompanitë e basteve parashikojnë se rezultati më i mundshëm do të jetë 1-0.

Gjykon një… farmacist
Ndeshja Zvicër-Shqipëri, e vlefshme për Grupin E, do të zhvillohet të martën në orën 20:30 në stadiumin “Suisspor Arena” të Luzernës. FIFA ka publikuar dje edhe gjyqtarët e kësaj sfide. Do të jetë një treshe rumune, me kryesor Ovidiu Hatengan. Bëhet fjalë për një 32-vjeçar, i cili është farmacist në profesion. Hategan ka që nga viti 2008 që ka marrë stemën e FIFA-s. Asistentë të tij do të jenë Zoltan Sekeli dhe Oktavian Sovre.

KAMPI ZVICERIAN
Behrami: Jam shqiptar, Zvicrës i detyrohem gjithçka

Valon Behrami, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri, tre shqiptarë etnikë, pjesë e formacionit titullar të kombëtares së Zvicrës, ndërsa dy të tjerë, Mehmedi dhe Xhemaili, do ta presin shansin e tyre të aktivizimit nga stoli. Ata do të përjetojnë një ndeshje të veçantë nesër në në stadiumin e Lucernës, duke luajtur kundër Shqipërisë. Kështu shkruajnë mediat helvete, duke iu referuar një detaji që e ndez akoma më shumë kualifikuesen e dytë në Grupin E, mes Zvicrës dhe Shqipërisë, e cila do të luhet të martën në mbrëmje, në orën 20:30.
…..Nuk do të jetë e lehtë për t’i shpëtuar realitetit, për të harruar rrethanat, të mbyllë sytë. Ai nuk do ta konsiderojë përballjen e së martës në mbrëmje si një ndeshje më shumë në karrierën e vet në kombëtaren helvete, por si një emocion të veçantë. Kërkon suksesin e plotë në kualifikuesen e dytë në grup për Kupën e Botës 2014, pas një fillimi të shkëlqyer në Slloveni (2-0). Pyetjet personale pastaj zhduken në çrregullimin shpitrëror të Valon Behramit, si një shqiptar i Kosovës.
Jo më pak emocionues është kjo përballje për Shaqirin, Xhakën, Mehmedin dhe Xhemalin, tre shqiptarë nga Kosova dhe dy të tjerë nga Maqedonia. Duhet të luajnë për herë të parë një takim kundër origjinës së tyre, si pjesë e kombëtares zvicerane, sepse fati kurioz i solli familjet e tyre në këtë vend, ku edhe janë integruar për bukuri.
Historia e integrimit
Historia e Valon Behramit është tregues i Zvicrës multikulturore, e cila është ndërtuar me pasuri të reja, si një shans për zgjedhjen e të rinjtë të gjeneratës së dytë, që e shohin atdheun e tyre për të hapur fushën e mundësive. Behrami, lojtar i Napolit tani për tani, ishte 5 vjeç kur prindërit e tij u larguan nga Kosova në vitin 1990, për t’iu larguar konfliktit të dhunshëm që tronditi provincën, kundër sfondit të luftës mes Serbisë dhe shqiptarëve.
Valon Behrami erdhi në Ticino, por familjes së tij i është dashur të presë katër vjet para se të marrë azil. Ajo ka pasur edhe një peticion të nënshkruar nga mbi 2000 njerëz për të mbështetur kërkesën. Pastaj, një horizont i ri u hap para tij. Jo, kjo nuk mund të harrohet nga Valon Behrami.
Valon Behrami, ne dyshojmë se kjo kundër Shqipërisë është domosdoshmërisht një takim posaçërisht për ju …
Eshtë shumë i veçantë. Aq i çuditshëm jo vetëm për mua, për edhe për shokët e mi, edhe katër të tjerë me origjinë shqiptare. Çfarë mund të them? Ne jemi profesionistë, duhet të përqendrohemi për të dhënë më të mirën me Zvicrën. Por kjo do të jetë një ndeshje e çuditshme, gjithsesi, për ne.

Shqiponja ne kemben e Behramit

Ju, si shqiptar, keni si tatuazh shqiponjën në këmbën e djathtë, flamurin e Kosovës, si dhe flamurin e Zvicrës në krahun e majtë: e gjitha kjo, çdo të thotë për ju?
Shqiponja është një tatuazh i pas luftës, si një shenjë solidariteti me shqiptarët e Kosovës, për të gjitha vuajtjet e tyre. Po, kjo është një pjesë e imja, që nuk e mohoj. Jam një futbollist profesionist, kam gjithçka që dua në jetën time tani, por s’mund ta harroj se nga kam ardhur dhe kush jam unë. Origjina më jep forcë, ajo është gjithashtu një faktor inspirues në stilin tim të lojës.
Nëse keni nevojë për të përcaktuar se kush është Valon Behrami, çfarë do të thoni?
Unë jam një lojtar ndërkombëtar i ekipit të Zvicrës dhe kjo është e qartë. Jetoj në Zvicër, pas karrierës time jashtë vendit, vajza ime do të rritet në Zvicër. Jam shqiptar nga origjina, por është Zvicra, së cilës i detyrohem për gjithçka. Dhe unë nuk do ta harroj kurrë mbështetjen dhe mundësitë që më krijoi ky vend. Në fakt, do të thoja se zemra ime është gjysmë zvicerane dhe gjysmë shqiptare e kosovare, por këmbët e mia, krahët e mi, trupi im gjithmonë do të japin gjithçka për Zvicrën. Sepse ky vend ka bërë një punë të madhe për integrimin tim si futbollist, por edhe të familjes sime. Këtu kam përfituar përtej të gjitha pritshmërive të mia. Vendimi për të luajtur për Zvicrën, në fund të fundit ishte i thjeshtë: Zvicra ka ndryshuar jetën time dhe të familjes sime. Kjo zgjedhje ishte logjike.
Si mendoni ju se perceptohet nga mbështetësit shqiptarë fakti që ju zgjodhët për të luajtur për Zvicrën?
Ndeshja në Tiranë me siguri do të jetë më e komplikuar për mua dhe katër shokët e mi, që janë në të njëjtën situatë. Unë nuk e di se çfarë do të ndodhë në Lucernë, të martën në mbrëmje, por dua të besoj se mbështetësit shqiptarë, shumica e tyre, do të jetë krenar për mua. Jam njëri prej tyre me zemër, një shembull se ku mund të arrish duke punuar. Nuk është momenti këtu për të treguar se njerëzit nga Shqipëria janë duke punuar shumë në Zvicër, për të arritur dicka, si puna ime. Nganjëherë dëgjojmë edhe gjëra negative rreth shqiptarëve këtu, por në qoftë se ka njerëz të këqinj, si kudo, me shembullin tim dua të tregoj se shumica e shqiptarëve në Zvicër janë njerëz të e thjeshtë dhe të ndershëm.
Po familja juaj, si po e përjeton këtë ndeshje?
Gjithkush është krenar për mua. Situata e familjes nuk është më e komplikuar se kaq. Unë kam të gjithë familjen time në Zvicër: nëse ajo është e lumtur, edhe unë jam po i tillë. Pas kësaj qëndron gjithmonë në mjedis, disa njerëz që nuk e kuptojnë pse unë luaj për Zvicrën. Por në thelb, kjo nuk është problem i madh…

Hitcfeld: Shqipëria s’ka asgjë për të humbur
Prania e pesë kosovarëve në kombëtaren që drejton, polemikat që ka krijuar ky fakt në prag të ndeshjes kualifikuese të së martës mbrëma në Lucernë, duket se e zhvendosur disi vëmendjen e gjermanit Otmar Hicfeld. Ky I fundit, duke folur në konferencën për shtyp para sfidës, i ka paralajmëruar të tijtë për të qenë të përqendruar, të tregojnë kujdes përballë një kundërshtari si Shqipëria, sepse kuqezinjtë nuk janë aspak për t’u nënvlerësuar.
“Temën e shqipëtarëve të Kosovës e kemi diskutuar shpesh në skuadër. Për këta lojtarë ndeshja do të jetë speciale, nuk diskutohet. Sigurisht, do të na duhet të perballemi edhe me vërshëllimat e tifozëve shqiptarë, të cilët do të jenë të shumtë në numër në stadium. Priten më shumë se 6000 shqipëtarë, por ne shpresojmë që zërat e zviceranëve të jenë më të fortë se të shqipëtarëve. Shqipëria është një skuadër e vendosur mirë taktikisht në fushën e lojës, luan me patos dhe nuk ka asgjë për të humbur. Prandaj, mendoj se do të na vendosin në një presion të madh, duke pasur edhe një karikim ekstra nga tifozët e pranishëm në “Sëisspo Arena”. Shpresoj që ta kontrollojmë ndeshjen kundër Shqipërisë dhe të jemi ne, ata që diktojmë ritmin e lojës”, – ka thënë ndër të tjera Otmar Hitcfeld në konferencën për shtyp, të zhvilluar paraditen e së hënës në mjediset e stadiumit ku do të zhvillohet ndeshja Zvicër-Shqipëri

6000 shqiptarë në stadiumin e Luzernës
”Një betejë e nxehtë për ekipin kombëtar helmet pritet të martën në “Swisspor Arena”, në Luzernë (ora 20:30). 6000 tifozë shqiptarë, që pritet të jenë aty të pranishëm, do t’i bëjnë shpirtrat e lojtarëve në fushën e lojës edhe më të ndezur. Shaqiri & CO duhet të presin provokime dhe vërshëllima.” Kështu e nis shkrimin e vet e përditshmja zvicerane “Blick”, e cila e shtjellon më tej argumentin e vet, që ka të bëjë me praninë e pesë lojtarëve shqiptarë të Kosovës në radhët e kombëtares së drejtuar nga gjermani i njohur, Otmar Hitcfeld: “Shqipëria është një kockë e madhe. Biletat e ndeshjes janë shitur edhe jashtë Zvicre. Dmth, janë blerë nga shqiptarë që punojnë e jetojnë në këtë vend. 16.500 tifozët që do të mbushin “Arena Swisspor” të Luzernës, do të kenë mes tyre të paktën 6000 shqiptarë, që do të mbështesin kombëtaren e tyre. Dicka që ka shqetësuar disi edhe trajnerin Otmar Hitcfeld: “Ne duhet të jemi të përgatitur për këtë, sepse do të kemi gati gjysmën e stadiumit kundër, edhe pse luajmë në fushën tonë.”
Me dy zemra në kraharor do të paraqiten Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami, Blerim Xhemali dhe Admir Mehmedi. Pesë lojtarë zviceranë, me rrënjë shqiptare, janë një fokus të veçantë të interesit.
“Unë mendoj se publiku do të na provokojë, – paralajmëron Granit Xhaka. – Ne jemi me fat që nuk do të luajmë në Bazel. 30000 shqiptarët atje me siguri do të kishin ardhur në stadium.”
Gjithashtu, për yllin e Bajernit të Mynihut,  Xherdan Shaqiri, është një ndeshje shumë e veçantë. “Unë do të dëgjoj dy himne para fillimit të lojës. Që të dy shumë emocionalë”, – nënvizon Shaqiri.
Blerim Xhemali, nga ana tjetër, përpiqet ta marrë me qetësinë e mundshme këtë kualifikuese: “Për ne është disi e vështirë, gjithsesi, sepse do të ketë shumë shqiptarë të pranishëm në një ndeshje që e luajmë në shtëpi. E rëndësishme është që të harrojmë çdo gjë që ndodh përreth stadiumit.”
Të pesë zviceranët me rrënjë shqiptare do të provokohen nesër, ndoshta jo vetëm nga publiku, por edhe nga lojtarët e tyre kundërshtarë. Kapiteni i Shqipërisë, Lorik Cana, është konsideruar “prijësi” i kombëtares kuqezi, ndërsa tashmë ai i ka drejtuar “shigjetat me helm” kundrejt Shaqiri & CO. “Lojtarët që kanë vendosur të luajnë për Zvicrën nuk më interesojnë aspak. Në fushën e lojës ata janë “armiq”, – thotë Cana.
Nëse pesëshja luan për kombëtaren zvicerane, ata shpesh flasin shqip, ndjehen të lidhur me këtë kulturë, ndërkohë që Xhaka thotë se, në fakt, shqiptarët i konsiderojnë “të huaj”. “Në Shqipëri njerëzit më konsiderojnë si një zviceran, ndërsa këtu në Zvicër më thonë që jam shqiptar.” Për disa në Shqipëri ne jemi tradhtarë”, – thotë Xhaka.
Këto ditë, kapiteni i kuqezinjve, Lorik Cana, është shfaqur agresiv në “Youtube”, gjatë një sekuence tepër nacionaliste, në fund të ndeshjes së kaluar me Bjellorusinë. Ai shfaqet me një mikrofon në dorë teksa u flet me trup të zhveshur mbështetësve në stadium. Duke u treguar tatuazhin e Iliridës në sup, Lorik Cana shigjeton indirekt “tradhëtarët”, që kanë preferuar të mos luajnë për kombin e tyre. Paralelizmi ka të bëjë me Xhakën, Shaqirin, Xhemailin, Mehmedin dhe Behramin, të cilët vendosën të luajnë për Zvicrën.
Ky debat në internet ndoshta bëhet për ta acaruar situatën përpara lojës në Luzernë, por Xherdan Shaqiri thotë: “Nuk diskutohet, kjo për ne është një ndeshje emocionale. Por ama luhet vetëm për të fituar tri pikë.”

HISTORIA
Në Zvicër, për të thyer një tabu

Nëse do t’u referoheshim statistikave, Kombëtarja jonë nuk do kishte as më të voglin shans për të marrë rezultat në ndeshjen e dytë të kualifikimeve. Po, pasi në 90 për qind të rasteve në takimin e dytë kemi humbur, ose më mirë pas dy ndeshjeve të para nuk kemi mundur të marrim asnjëherë 6 pikë të plota, pra dy fitore. Madje, nëse shkojmë paksa larg në kohë, në periudhën e hershme të viteve ‘60-‘70, do vërejmë se rezultatet e kuqezinjve janë gati të frikshëm pasi njohim veçse humbje, në mjaft raste edhe me rezultate të thella. Kështu, nuk kemi marrë qoftë edhe një barazim në ndeshjen e dytë kualifikuese që nga prezantimi i parë në kualifikimet e Evropianit të 1964-ës e deri në kualifikimet e Evropianit “Francë 1998” (humbnim 0- 3 me Portugalinë dhe barazonim 1-1 me Armeninë në ndeshjen e dytë). Sakaq mund të krenohemi, por edhe shpresojmë dhe kemi të drejtë të besojmë, se ndryshimi mund të vijë në ndeshjen e kësaj të marte ndaj Zvicrës. Në fakt, në dy kualifikimet e fundit për Botërorin “Afrikë e Jugut 2010” dhe për Evropianin “Poloni-Ukrainë 2012”, Kombëtarja shqiptare ka bërë një start të mirë, duke grumbulluar katër pikë: një fitore dhe një barazim. Në shtatorin e 2008-ës, nën drejtimin e holandezit Ari Han, kuqezinjtë morën një barazim të vuajtur, por tejet të merituar me Suedinë e Zlatan Ibrahimoviçit në “Qemal Stafa”. Ndërsa, katër ditë më vonë, në të njëjtin impiant mundëm 3-0 Maltën, duke u renditur në vend të parë në grup. E njëjta gjë pak a shumë edhe në shtatorin e 2010-ës, nën drejtimin e Josip Kuzhesë, por me një ndryshim më thelbësor: kuqezinjtë barazojnë 1- 1 në tranfertë ndaj një skuadre si Rumania (gol i Muzakës) dhe më pas vijnë e fitojnë në Tiranë me Luksemburg 1- 0 (gol i Bogdanit). Nisur nga këto starte pozitive deri-diku, shpresohet që këtë herë Shqipëria të bëjë hapin e madh, duke thyer edhe një tabu gjysmëshekullore: fitimin e dy ndeshjeve radhazi. Edhe pse në pamje të parë duket si e pamundur, duke qenë se Zvicra është edhe skuadra favorite e grupit tonë, vlen të thuhet se takimi do të zhvillohet në stadiumin e Luzernës, ku parashikohet që më shumë të ketë tifozë shqiptarë (emigrantë që jetojnë dhe punojnë në Zvicër) sesa zviceranë. Përveç kësaj, emrat që ka në organikë skuadra helvete, edhe pse luajnë në kampionate më elitare sesa futbollistët tanë, përsëri nuk janë të një lartësie sikundër për shembull Franca, apo Portugalia e Danimarka, kundërshtare në dy edicionet e shkuara.

Statistikat, helvetët superiorë ndaj kuqezinjve
shqipëri-Zvicër dhe anasjelltas ka pak histori, më së shumti për skuadrën tonë, e cila nuk ka shkuar më shumë se një barazim në katër sfida. Tri të tjerat janë fituar nga skuadra helvete, e cila ka treguar edhe superioritet të dukshëm karshi përfaqësueses sonë, sidomos në ndeshjen e parë të zhvilluar në Tiranë më 11 prill të 1965-ës për kualifikimet e Botërorit “Angli 1966″. Zviceranët fitonin 2-0 falë golave të Kuentit në minutën e 34-t dhe Kuhnit në minutën e 90-të me penallti. Po, ky i fundit dhe sërish me penallti do na ndëshkonte edhe në ndeshjen e kthimit më 2 maj të atij viti në Gjenevë. Megjithëse, me një ndryshim thelbësor, kuqezinjtë, të paktën referuar komenteve të shtypit të kohës, bënë një lojë shumë më të mirë. Pas këtyre dy takimeve, duheshin pritur 37 vite për të parë një tjetër sfidë mes këtyre dy skuadrave. Më 12 tetor 2002 kombëtarja jonë, e drejtuar nga Xhuzepe Dosena, do të barazonte 1-1 në Tiranë falë golit të Edvin Muratit (për helvetët shënonte Jakin 37′). Ndërsa në ndeshjen e dytë në Gjenevë, vendësit do fitonin 3- 2 falë golave të Has 10′, Frei 32′ dhe Kabanas 71′. Për kuqezinjtë shënonin Altin Lala 22′ dhe Ervin Skela 86′.

GRUPI E
(SHQIPERI, Islandë, Norvegji, Zvicër, Slloveni, Qipro)
07.09.2012

Islandë-Norvegji  2-0
SHQIPERI-Qipro 3-1
Slloveni-Zvicër     0-2

11.09.2012
Qipro-Islandë
Norvegji-Slloveni
Zvicër-SHQIPERI

12.10.2012
SHQIPERI-Islandë
Slloveni-Qipro
Zvicër-Norvegji

16.10.2012
Qipro-Norvegji
Islandë-Zvicër
SHQIPERI-Slloveni

22.03.2013
Slloveni-Islandë
Zvicër-Qipro
Norvegji-SHQIPERI

07.06.2013
SHQIPERI-Norvegji
Qipro-Zvicër
Islandë-Slloveni

06.09.2013
Zvicër-Islandë
Norvegji-Qipro
Slloveni-SHQIPERI

10.09.2013
Islandë-SHQIPERI
Norvegji-Zvicër
Qipro-Slloveni

11.10.2013
Slloveni-Norvegji
Islandë-Qipro
SHQIPERI-Zvicër

15.10.2013
Norvegji-Islandë
Qipro-SHQIPERI
Zvicër-Slloveni

Te lidhura me artikullin:

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Sport Online. Moderatori

54 Komente

 • Rezultat jo real per ate qe pame ne ndeshje. Po nuk nderruam menyren e te luajturi kjo fitore do te mbetet e rastesishme. Qipro dha leksion se si duhet te luajme ne edhe ne te ardhmen nqs duam te ecim perpara. Loja e kombetares shqiptare ne fazen sulmuese ishte vetem me improvizime e pa asnje lloj ideje.

  • E vertete. raste sporadike edhe te improvizuara, paqartesi ne levizjen e topit edhe pasaktesi ne pasime.
   Ne si kombetare jemi ekip mbrojtes, keshtu qe te ndryshojme modul loje kur ne ekip vijne lojtar te rinj si Meha, Kukeli, Cani ose edhe Marvaj do duhet kohe.
   Personalisht mendoj se loja nga krahet vuajti shume deri sa Hyka u fut ne loje. Vila edhe Dallku shume dobet. Besoj se jemi akoma ne ndertim e siper edhe shume lojtare ne ekip jane nen nivelin mesatar, fatkeqesisht.

 • Fitore e vlefshme dhe nismë e mbarë e Kombëtarës së Shqipërisë me rezultat 3-1 kundër Qipros për kualifikime të Botërorit 2014, vetëm të ju prijë e mbara me fitore të këtilla e ndoshta do të arrinë të kualifikohen për herë të parë në Botërorin e lojës së futbollit në Brazil më 2014.

 • VILA IK PIRDHU!!!!!!!!!!!!

  • Shume i vrazhde je mjeshter. Vila do kohe qe te rritet si futbollist, ndoshta nuk eshte gati per kombetaren si lojtar i 11shit te pare, por si lojtar stoli per ngritur ritmin ai eshte sepse ka shpejtesi edhe levizje, megjithese shumica e pasimeve te tij ishin jo te sakta. Ndoshta do kohe te ambientohet me lojtaret e tjere. Une personalisht i uroj suksese por prape besoj se ai do akoma me shume kohe per te luajtur ne kete nivel

  • pse i thua ik pirdhu viles? pse desh futi topin te porta jone? lol hahahaai kishte lojtaret qipriote mu afer skishte cte bente se varet cfar pozicioni eshte dhe si te vjen topi ;D nejse vila eshte lojtare shume i shpejte dhe ndonje here lojtare si fantazem per kundershtarin te pakten keshtu e konsideroj une

 • Mos u genjeni nga rezultati. Loje mediocre. Goli i pare i yni ishte autogol i mbrojtesit Qipriot. Pastaj vjen barazimi i Qipros pas nje perle te mbrojtjes sone me ne krye Ujkanin.Nuk e di se sa gola amatore duhet te pesoje ky portier qe te mos thirret me ne kombetare. Perlat tona vazhdojne me Vilen qe meqe nuk ben dot gol ne porten kundershtare i leshohet portes sone. Portieri zevendesues i Qipros gabon ne dalje dhe Cani shenon me koke.Goli i Bogdanit ishte thjesht nje ne njeqind.Merite e tij, por po te gjuaj ate top 100 here nuk e con dot atje ku e coi sot. Dicka edhe per tifozet mbas porte me idiotesine e vazhdueshme te fishekzjarreve tymues. Boll treguam provincialitet. De Biazi ka shume per te punuar.Rezultati nuk tregon te verteten e gjendjes se ekipit.

  • Shume e vertete loja e ekipit tone ishte medioker. Goli i pare yni pak rendesi ka se kush e beri, krosimi ne zone i Mehes mund te kete qene drejtuar per Sadikun ose para shtylles se pare te portes. Sic ndodhi barazimi Qipriot ashtu mund te shenojme edhe ne kunder te tjereve, por gabimi ishte i Dallkut qe ishte mbrapa lojtarit qipriot edhe luajti lojtarin edhe jo topin. Shume i ngadalte si lojtar Dallku. Goli i Canit tregon se ai mund te mbaj te ngujuar mbrojten kundershtare ne zone e 6 metershit para porterit edhe me Mehen ne ekip krosimet do te vijne shume shpejt. Kjo krijon distance midis mbrojtjes edhe mesfushes kundershtare. Mendoj se Cani do te shenoj perseri ashtu. Goli i Bogdanit, ndodhe sa here qe bien peshqit nga qielli, por e rendesishme ishte se ai vete e kontrolloi topin qe nga mesfusha deri sa a qelloi. Si zevendesues Bogdani eshte lojtar i rendesishem se ka per terhequr ekipin perpara

 • loje me te shemtuar nuk kam pare.ne pjesen e dyte dy topa nuk i lidhnin dot shume gabime sikur luante luftetari me tepelenen.vari leshin.edhe golat erdhen nga stoli edhe gabim te qiprioteve.bogdani sikur nje gjuajtje te tille te bente ne cdo ndeshje do kishte nja 100 gola.sot se si ja zuri kemba.nuk dua te shaj kombetaren po e pate vet lojen.nuk kualifikohesh dot me vilen te janina ujkanin e hyken e nja dy te tjere.keq e kemi punen.

 • loja ishte e dobet, por piket vlejne, fituam 3 pike te vlevshme.
  gabimi ishte fatal ne gjuajtjen e lire, askush svrapoi pas topit dhe pranuam gol
  na duhet nje mbrojtes i majt dhe mesfushor krahut te djatht, vila dhe lila ishin me te dobetit ne fushe, sa i perket portierit, ai skishte pune fare dhe ne situata te tilla humb koncentrimin, por ujkani besoj se eshte portier i mire dhe edhe me pak eksperience me shum do te tregohet
  mesfusha kishte probleme pasi qe per 3 dit stervitje integrohen 2 lojtare te rinje qe se njohin ekipin, shpresoj deri ne zvicerr te konsolidohen dhe me motivim te madh ndaj tradhetareve tia arrijme qellimit

 • Kini parasysh se 2 lojtaret kryesore te mesfushes (Meha dhe Kukeli) sapo kane mberritur ne ekipin kombetar dhe ky ishte fillim shume premtues. Kukeli do e tregoje akoma me shume veten ne ndeshjet jashte Shqiperise pasi eshte mesfushor mbrojtes, kurse Meha ishte autor i asistit te golit te pare.

  Qiproja ne leter eshte skuader me e dobet se ne, po si te dobet qe jane, japin maksimumin ne ndeshjen e pare (ashtu si e japim edhe ne), keshtu qe sot s’ishte kollaj.

  De Biazi e tregoi veten trajner te madh pasi asisti i golit te dyte u dha nga nje zevendesues (Hyka), ashtu si dhe goli i dyte u be nga nje zevendesues (Cani), kurse goli i trete erdhi nga zevendesuesi i trete Bogdani. C’mund t’i thuhet nje trajneri te tille?

  Loja: Shqiperi me deshire dhe kjo majton. Na mungojne krahet, do kishte qene mire te kishim nje Murati serish. Po te kemi nje mesfushor te mirefillte te djathte (Vila s’eshte i tille), gjerat do kishin qene ndryshe. Po De Biazi do ia gjeje ilacin.

  Duhet te theksoj qe Shqiperia s’ka me probleme per kartona. Sot Borati dha plot 4 dhe ne lojtare kyc, po kjo Shqiperi ka 30 lojtare gati, merite e De Biazit, i cili do sjelle edhe Migjen Bashen dhe Ilir Azemi se shpejti.

  Une shpresoj edhe te Atdhe Nuhiu.

 • Une nuk kuptoj se si mund te luaje ne formacion nje lojtar si Vila, katastrofe fare. Si ai ka me lopate ne kampionatin shqiptar. Lila dhe Dallku jane “dru me pre” si thone ne gjuhen popullore, lojtare pa asnje oientim e qe nuk stopojne dot nje top. qendra e mbrojtjes mire, edhe mesfusha, me Kukelin ne dukje pasiv, por kishte lezet kur shkonte topi ne kemebt e tij dhe shperndahej me vizion per te shoket e sulmit. Meha me duket se do te jete Skela i ri. Levizi ne te dy krahet, pastaj edhe ne mesfushe, u mor me organizimin e lojes, duke treguar se “te fik deren” nga goditjet standarde, por edhe eshte njeriu i duhur per pasimin e fundit. Nje nate per t’u harruar per Salihin. Ka humbur raste fatale, por me duket se vajtja ne Amerike i ka bere shume dem, e ka larguar nga futbolli i vertete. Sadiku mire qe mori autoresine e atij goli (nga pamjet televiive ishte autogol i qarte), se nuk beri asgje. Nje futbollist qe vetem turfullonte ne fushe, qe levizte pa produkt fare. Jo me kot u shenuan edhe dy golat nga Bogdani, i pazevendesueshem ne kombetare, dhe Cani me karakter, edhe pse pa ekip. De Biazi mu duk se po luante miqesore me disa lojtare qe hodhi ne fushe, por edhe me mosreagimin per nje kohe te konsiderueshme per te zevendesuar Vilen me shoke. Per mua Vila dhe Sadiku jane ne kombetare vetem prej menaxherit te tyre, qe dihet se kush eshte, se nuk e meritojne. Te gjejme elemente te duhur edhe per Dallkun dhe Lilen, se edhe ata nuk kane lidhje me kombetaren, me duken lojtare te dores se dyte a te trete. Si perfundim, mire tri piket, por rezultati, me qene realist, nuk iu pergjigj lojes. Po shkonim drejt nje barazimi te turpshem, mos te bente diferencen Bogdani dhe Cani. Me lojen qe beme ndaj Qipros humbasim 5-0 ne Zvicer, ndaj De Biazi duhet t’i qeroje mbeturinat nga kombetarja e te aktivizoje ata qe e meritojne.

  • Analize e vertete, nuk e di se kush eshte menaxheri i Viles edhe Sadikut, por ata nuk jane lojtare per ne kombetare akoma. Shpresoj qe de Biazi te shikoj per te zevendesuar keta te dy gjithashtu edhe Dallkun e Lilen. Si mbrojtesa shkaterrues jane ne rregull por per te ndertuar aksione, duken si kur luajne futboll ne mes te nates ne fushe pa drita. Megjithate ne si ekip kemi luajtur gjithnje ne mbrojtje edhe kunder Zvicres keshtu do bejme, shpresoj qe Kukeli edhe Meha te ndertojne dicka. Sikur te kemi 40% te zoterimit te topit ne ndeshjen kunder Zvicres do te jem shume i lumtur edhe sikur te humbasim

  • Nje analize perfekte nga ti Arben. Ste njoh fare kush je, mirepo i ke vene pikat mbi I. Bravo.

   Shpresoj qe De Biassi duke dashur ne rradhe te pare te ruaje autoritetin e tij si trajner profesionist te afroje sa me shpejt ne kombetare Migjen Bashen, Ilir Azemin dhe mundesisht lojtarin me teknik te kampionatit suedez, supertalentin Valdet Rama.

   Gjithashtu te gjendet diku ne Europe urgjentisht mbrojtes te djathte dhe majte, pasi Dallku dhe Lila jane qind per qind idiote futbolli.

 • shqipris i duhet te kerkoj edhe dy lojtar mbrojte te krahut ne vend te dalkut dhe liles dhe nje mesfushor ne vend te bulkut …. ne qofse ska shqiptar per ket a pozita duhen te jen te huaj… dhe ather kombtarja duhet mendoj per ne brazil

 • Shume komentues kane te drejt, loja linte shume per te deshiruar, gabime te shumta ne te gjitha drejtimet.. Nese deshirojme te pretendojme ne kualifikime duhet patjeter te ngritemi ne cilesi, se perndryshe niveli i tille cfare ishte mbreme, me bene te mendoje se kjo ishte fitorja e pare dhe e fundit per keto eliminatore. Ajo qe binte me shume ne sy ishte loja tejet e dobet e Viles dhe Dallkut, pa harruar Bulkun dhe Lilen, Salihu eshte nje deshtim total ne kombetare. Me zvicrren do ta kemi veshtire, kane nje cilesi me te mire se sa ne, nuk duhet ta polarizojme per shkak te lojtare te lojtareve me origjine shqiptare. Pa shiqoni ju se cfare patriot jeni ju Federatat, Televizionet TVSH, RTK,qe nuk ju mundesoni femijve tane ne diaspore te ndjekin ndeshjet kombetare falas. Keta njerez qe kerkojne,qe femijet tane te mbrojne ngjyrat e shqiperise, nuk qajne hallin asnjehere, qe te bejne te pamunduren per te ju mundesuar femijve ne diaspore te jene te barabart me femijet ne vendlindje, kur njeres pale ju ofrohet mundesia te shiqoje ndeshjet , e tjetes jo!

  • Per here te pare, ndeshja e Shqiperise transmetohej direkt ne espn3.com qe ka nje cilesi shume me te mire se sa websaiti ku mund te shikoni cdo ndeshje qe zhvillohet ne rruzullin tokesor livefutboll.net

   • ESPN3.com transmenton cdo ndeshje kualifikuese te grupit Europian. Mjafton t’ju lej qe ta hapni. Me duket se nqs jeni ne EU nuk ka per tu lejuar. Qofsha gabim!
    Suksese Shqiperise sot. U uroj loje te bukur edhe me nje pike te pakten sot!!!

 • Urime per fitoren, pavaresisht lojes….mos harroni se kjo ishte ndeshja e pare per disa futbolliste dhe iu duhet kohe te komponohen…une mendoj se se paku dy futbolliste nuk e kane vendin ne kombetare – se paku jo si titullare. Ata jane Lila dhe Dallku…nuk kane aspak fanatazi dhe vizion per lojen…vetem shikoni ndjeshjet e tyre…sa faula bejne pa nevoje….sa stopime te dobeta te topit bejne…madje mbreme Dallku me nje moment e humbet topin dhe kthehet e i bertete Mehes, pa pike faji…

 • shume dobet dallku e lila. ne svicer do jete nje tjeter ndeshje,de biasi duhet te mendoje mire per repartin e mbrojtes.

 • URIME FITORJA DJEM DHE RESPEKT PER CANEN. JU LUTEM KOMENTONI PER CANEN SE E KA MERITU SHUM.

  • Lorik Cana ka shpetuar nje gol me koke, i cili vlen sa nje gol i shenuar. Gjest teknik qe s’e kam pare ndonjehere. Me ate top me fallco qe rrotullohej, edhe ne pingpong do ishte e veshtire. Me i miri ne fushe.

   • This is complete BS, Amy. If Z was italiilny referred for feeding therapy at her current level, they would provide it based on slightly different goals (perhaps even chewing!). You could probably fight termination of services and get them, but you are also probably right that these people do not have the answers for the mystery of Z. I suggest checking in with a practitioner who can think both in and out and all around the box. Maybe, look into DAN doctors in your area- you can get the list off of autism.com. DAN doctors treat autism but also a host of other complex problems and they seem to enjoy a good medical puzzle. You also could find private feeding therapy through a speech therapist if you want. Hang in there! Z does look beautiful and healthy, but I know you want so much more for her.

 • nese fitojme me zvicren atehere shkojme ne vend te 55 ne renditjen e fifes dhe sigurisht vendin e pare ne grup

 • ne zvicer duhet te luj roshi disponon me shum teknik shpejtsi dhe fizikisht eshte me i pergatutur se vila cka i jep rrjedhshmeri krahut per sa i perket sulmit de biazi duhet te zgjidhi dilemen e sulmit eshte pothusje e pamunduer te lush me zvicren me 2 sulmues me ate ca pash dje me sllovenin zvicra ishte nje skuader shum e lidhur nje mbrojtje teje te fort nje mesfush fizikisht dhe teknikisht dhe gjakftoht perpunonte mir,duhet te kemi kujdes me nje lojtar te zicres intel qe do i nxerri shum probleme mbrojtes ton,,,vetem noj mrekulli dasht zoti

  • Shume e vertete per Roshin, por nuk mund te luash Roshin ne nje ndeshje me nje kundershtar si Qiprua edhe pastaj te kerkosh te japi perseri 100% kunder nje ekip si Zvicra 4 dite me vone. problemi i madh Dallku edhe Lila ne mbrojtje. Lila ka shpejteri por eshte si druvar ne pasime. Qe te dy jane shkaterrues te mirefillte por nqs kerkojme futboll te mire ose kualifikime nga grupet ky mentalitet duhet te hiqet.
   Salihi shperdoron shume, tej mase. ndoshta ka te bej me niveline e lojes ne US por prape nuk e nuhat mire sulmin ai.

 • –shqiperia fiton–mer kryesimin e grupit–rezultatet e tjera–perfunduan ashtu si desheronim ne–sllovenia dhe norvegjia munden -….por—serish kemi thatesire-humbasim raste te arta-dhe jemi ende te pafuqishem ne mbrojtje-ku nje ekip pak me i fuqishem se qipro-mund–mund te na shperfytyroje.ne prag eshte zvicra–qe fiton jashte furishem-dhe,,,mes tyre 5 shqiptare–por qe duan te mundin shqiperine.ndaj ne kete ndeshje te mos pyetet per –skeme–taktike—.duhet perforcuar mbrojtja me -7 -lojtare dhe sulmet–le- te jene te rralla–mjafton —nje-saktesi–gjuajtje e tipit–”"”tiger”"”– bogdani–pasi ne mbrojtjen zvicerane do te jete teper e veshtire per te “”care”"–dhe ne fund mjafton edhe nje –1-1—ndoshta duhet te jemi te zgjuar dhe te bejme edhe nje kompromis te vogel –me zviceranet-shqiptare–pasi ata vete–jane shqiptare.por duhet shume fat.norvegjia dhe sllovenia madje edhe islanda me pas –na i “”"marin te keqen”"”–ne tirane por edhe ne islande e slloveni –i shpartallojme te gjithe.veshtire mbetet serish–norvegjia-…..por ne do ta kalojme te pakten ne tirane–..fat dhe fitore shqiperise sone-panvarsisht se pas marjes se kryesimit–gjithshka behet me e veshtire.duhet te jemi –”"‘ujqer–kafshues-dhe teper te uritur”"”–per ta ruajtur ate(kryesimin)…ose te pakten vendin e dyte.

 • Ndjeshja e djeshme e dobet. Loje tipike “shqiptarce” pa elegance e fantazi, por vetem me “bjeri ti biem, coje topin sa me larg portes).
  Jam i sigurt se de Biasi do te marri masat e duura per te rregulluar dicka. Them dicka, sepse ne problemin e kemi tek menyra sesi na punon truri si popull, dhe ashtu sic jane edhe ndertimet tona dhe menyra sesi parkojme makinat. Dikush do te thote se po ja fus kot, por po ju them se gjerat jane te lidhura.

  Besoj se Meha isha lojtari me cilesor ne fushe. Elegat, me vizion dhe me disipline. Do te behet me i madh me kombetaren sesa Skela. (respekte per Skelen, do te na mungoje).

  Duhet te emi te sinqerte, se pervec deshires, kete fitore nuk e meritonim.

  Megjithate, shpresoj ti japi besim skuadres ne ndjeshje e radhes, sidomos me Zvicren.

  Pas rreth 20 minuta nga ndeshja Slloveni-Svicer. Zvicra eshte tjeter planet krahasuar me ne ne cilesine e ndertimit te lojes. Shpresoj e marrim ndonje barazim (duke parkuar autobuzin para portes). Shpresoj shume.

 • goli i dyte i Zvicres kunder Sllovenise nga Inler eshte ajo qe shpresoj une te prodhoj Meha kunder tyre. Nqs Bogdani e provon perseri edhe ka qetesine edhe saktesine e duhur, mendoj se mund ta perserise ate qe beri kunder Qipros. Edhe sikur te parkojme autobuzin perapara portes sone goditjet e tyre nga distanca jane vrasese. Shpresoj qe Meha, Kukeli edhe Bulku te jene ne lartesine e duhur ne kete ndeshje. Barazimi ne kete ndeshje eshte i arritshme.

 • Menaxheri i Sadikut eshte edhe menaxheri qe ka sjelle De Biazin ne krye te kombetares se Shqiperise, Sokol Haxhia, ndersa menaxheri i Liles dhe Viles eshte Shakohoxha, qe i rri “pulle poste” nga pas Dukes. Keto gjera duhet t’i dine tifozet kuqezinj, qe ta ngrene zerin e te mos pranojne te behet “merkato” me kombetaren. Te luaje ne kombetare ai qe e meriton, jo ata qe “katapultohen”.

 • Te afrohen sa me shpejt ne kombetare Migjen Basha, Valdet Rama, Ilir Azemi dhe ndoshta edhe Mergim Brahimi. Urgjentisht te gjendet diku ne Europe dhe vetem ne Europe (kurrsesi ne Shqiperi) nje mbrojtes i djathte qe kontrollon topin dhe hidhet ne sulm. Mavraj, Bogdani, Cana, Meha, Kukeli, Cani, Ujkani duhet te jene nga fillimi deri ne fund ne cdo ndeshje te kombetares. Keta jane te forte fizikisht dhe te mire taktikisht. Keta jane ne fakt futbollistet e vetem ne kombetare. Futbolliste ne plotkuptimin e fjales. Cdo prekje topit prej Mavrajt ishte fantastike. Lojtare klas, tamam europian.

  Vila, Lila, Dallku, Bulku dhe Sadiku jane amatore par excellance dhe per ta sduhet te kete vend ne kombetare. Te ngadalshem, te dobet fizikisht, te ngathet, nervoze, amatore 100 %.

  Roshi eshte i shpejte dhe teknik, por duhet te tregoje veten se pari ne Gjermani, atje ku ska ndikime menaxheresh mafioze dhe pune hatermbetjesh. Hyka, teknik, mirepo i dobet per nivele europiane.

  De Biassi ka shansin historik te na dergoje ne Brazil nese afron sa me shpejt qe te jete e mundur Migjen Bashen, Valdet Ramen, Ilir Azemin dhe ndonje talent tjeter nga EUROPA, duke larguar sa me shpejt amatoret e llojit Vila, Lila, Dallku, Bulku, Sadiku, Salihi..etj

 • te ghithe jemi tifoze te kombetares,por une pashe disa lojtar qe nuk kishin siguri si vila,dallku, salihi,goli i pesuar tragjike. formacioni me zvicren

  berisha,agolli,cana,mavraj,vangjeli,bulku,kukeli,roshi,meha,cani,bogdani,

  dhe i uroj kombetares fitore,por dhe me barazim ok.

 • Jam dakort Cana ishte Heroi Yne si gjithmone. Me Zvicren portier duhet te jete Berisha Roshi ne vend te Viles , Sadiku me Bogdanin ne fillim pastaj Cani Salihu

 • duam fitore kunder zvicres (dhe tredhetarve ) dhe ju letmi te na nderoni . ujkani,dallku,lila,bulku,cana,mavraj,kukelli,meha,cani,hyka,agolli d.m th. 4-5 1 formacioni

 • çani, bisha e kombetares,me ai do te behet i madhe,por kujdes zvicra, hajde edhe nje barazim do te na vlente shume

 • per mua ndeshje me qipro ishte e merituar por portieri i kombetares eshte i papeqendruar dhe seshte hera e pare qe peson gola mese te evitueshem . per mendimin tim kombetares i duhet nje portier me eksperience si arjan beqaj ,dhe orges shehi eshte nje portier me mjaft pervoj edhe pse luan me nje klub shqiptare.Vila dallku dhe lila per mua nuk duhet te bejne pjese ne kombetare pasi ata jane shume te paqarte ne veprimet qe bejne dhe ne shume raste favorizojne kundershtarin ketu perfshihet edhe portier

 • ujkani
  dallku cana mavraj agolli

  roshi bulku kukeli vila

  meha

  bogdani

 • ujkani
  dallku cana mavraj agolli

  roshi bulku kukeli vila

  meha

  bogdani anti zvicer

 • Thenia e Lales”nuk kisha as kartën e abonimit TV me vete”! Phuuuu, shtet pis ,Idiot qe edhe televizionet publike abonon!!! Ndarja e popullit ne dysh, ata qe duhet te shiqojne falas dhe ata qe duhet te paguajne!! Si Shqipria ashtu edhe Kosova jane shtete idiote qenuk meritojne me shume se sa kaq!!

 • UJKANI
  LILA CANA MAVRAJ AGOLLI
  ROSHI BULKU KUKELI HYKA
  MEHA
  BOGDANI

 • De Biasi besoj se tani e njef Kombetaren dhe menyren sesi duhet luaj me Qipron dhe ndryshimet kunder Zvicrres. Nese rrezikojme si me Qipron, atehere do ndeshkohemi, se zvicrranet mund te befasojne shpejt. Pra De Biasi do te paraqet nje skuadr mbrójtese. Vetem me mbrojtje te ngjeshur dhe kundersulme te shpejta mund te nxjerrim nje rezultat positiv…
  Nje fitore do te bente shqiptaret te ndiheshin ne qiell, te tjeret do te na rrespektonin dhe velrsonin me shume. Une do te isha i kenaqur ehe me barazim, se ne Shqiperi do kishim shans per ti mundur…

  Vetem perpara Shqiperi Etnike.

 • po si o tranjer italian efut sadikun qe ne minute epare fut o salihin ose bogdani cjane keta lojtare amator ne mbrojte si lila dhe dallku fut kristi vangjelin,
  per mua rezultati final zvicra 4 shqiperia 1

 • po pse nuk e hekun kete ujkanin e vilen qe asgja nuk tregujten e shum te dobt jan, dhe mund te luajne me4-3-2-1 me salihin e hyken e sadikun ose bogdanin?

 • Gjithe tifozat e vertet te kombetares u bindem ne ndeshjen e se merkures ne Qemal Stafa qe ka nje dallim shume te madh, gati stratosferik mes lojtareve shqiptar te ritur ne Europe si Cana, Cani, Bogdani, Meha, Mavraj, Kukeli dhe amatoreve nga kampionati shqiptar si Vila, Dallku, Lila, Bulku apo Sadiku. Amatore jane edhe Lilaj, Agolli, Curri apo Lika qe dikush do ti paraqese si gjoja me te mire se te lartpermendurit. Te ishin te mire do loznin ne Itali, Gjermani, Angli dhe jo ne skuadra koti ne Azerbajxhan, Pakistan, Bullgari, Iran, Ukraine apo Greqi.

  Prandaj De Biassi dhe Redi Jupi (pasi nga DUKA i korrupsionit betting sport, digi sport etj etj…kemi hequr dore), nese e kane seriozisht punen me kombetaren, te angazhojne sa me shpejt lojtare futbolli nga Europa.

  Norvegjia u mund nga Islanda. Me kete ngaterohet grupi dhe riten shanset tona. Eshte nje rast historik per kombetaren tone te shkoje me ne fund ne nje boteror.

  Lusim publikisht De Biassin, ne emer te Tifozave Kuq e Zi, te afroje sa me shpejt ne kombetare Migjen Bashen, Valdet Ramen, Ilir Azemin, Enis Alushin dhe te gjurmojne dite e nate gjithe EUROPEN per dy mbrojtes te shpejte krahu qe dijne te lozin me top dhe dalin me shpejtesi ne mbeshtetje te sulmit.

  De Biassi dhe Redi Jupi veproni sa me shpejt. Eshte shansi yne historik te shkojme ne boterorin e Brazilit.

  Shqiperia mbi te gjitha
  Gjithmone Kuq e Zi

 • Mentaliteti “shkojme per barazim” eshte i gabuar. Po shkove per barazim do humbesh 100%. Nje skuader normale shkon gjithmone per te luajtur ndeshjen e per ta fituar, pastaj mund te humbase, apo barazoje, po shkon gjithmone per te fituar.

  Me keto deklarata rezultati eshte i shkruar vete.

  • I’m a new dad and we just had a baby shower where we rcieeved a few nuk items. I hear nothing but good things about nuk. I would love to try other products from nuk. Thanks for the entry.

 • —–le te humbasin–por le te bejme qe kembet e tradhetarve te shqiperise -te mos punojne me kurre.le te kthehet fusha e zvicres ne kasapane kunder atyre ndyresirave qe shiten shpirtin per ca euro te qelbeta.shqiperia kerkon hakmarje—dhe ajo do te vije.le te jehoje ne zvicer–thirrja e shpirtit atdhetar- ::::////nena– me ka lind shqiptar—/zbehem kurre tradhetar-/as per euro-as per dollar////////rrofte shqiperia jone.nje dite ata do te kthehen–por do te jete vone—ne nuk i duam me-dhe ata nuk kane me vend mes nesh–…….

 • Nqs sonte ne mbremje kombetarja e Shqiperise do te hyje ne fushe per bere nje loje tipike te stilit italian sic sygjeron Lala do te jete jo vetem gabim, por do te kemi nje rezultat humbes me diference golash te pa menduar sot ne euforine e opinionit futbolldashes te shqiptareve kudo qe jane.
  Mendoj se fitorja me Qipron duhet pergezuar vetem per rezultatin dhe duhet ndryshuar kursi i lojes me shpejtesi sepse fitore te rastesishme ka plot, e fitore te ndertuara me loje ne nuk kemi bere deri me sot.
  Atmosferen ka menduar ta “ndeze” edhe me shume ne negativitet presidenti i FSHF Duka duke bere deklarata jo te hijshme i pasuar ne kete loje politike edhe nga De Biazi. Duke bere gjoja presion psikollogjik ndaj atyre djemve shqiptar qe kane vendosur te luajne per nje skuader tjeter, pasi federata e Dukes i deboi ato duke i kerkuar rryshfet. Keto histori i di kushdo ka pasur pune me FSHF e Duken por mendoj se do te jete nje boomerang per te edhe ne aspektin politik qe Duka po nderton mbi imazhin e kombetares per tu zhvendosur ne politike aktive vitin e ardhshem. Do te kete vetem deshtime ai dhe fatkeqesisht edhe skuadra jone perfaqsuese edhe pse eshte organizuar nje sforco e madhe ekonomiko – mediatike per kete gje qe, Duka dhe Aleanca Kuq e zi e Spahiut te korruptuar te drejtesise te futen ne parlament.

 • Me vjen keq kur lexojme fjale te tilla (tradhetare) jo ne jmi nje komb me dinjitet krenar dhe tolerant.Futbolli eshte i bukur prandaj eshte popullore.As gje te keqe nuk ka pse 5 shqiptare luajne me Zvicren .Po pse 11 shqiptaret e tjere nuk jane ne gjendje te luajne me zemer per ti treguar edhe atyre se ja kush jane shqiptaret qe luajne per kombin e tyre,cdo gje eshte e mundur kombetarja shqiptare ka per balluar ekim shume me te forta se kjo e radhes prandaj me nje mbeshtetje te madhe te publikut dhe me zemer ne dore beni detyren tuaj te jemi te gjithe krenare.Ju uroj fitore

 • ooo buzhala po qfar deputeti je ti bre po spo shkruj mashum.

 • E kujt i behet vone se me ke je ti o palo deputet.Ty nuk te ben Duka shqiptar o palo deputet por kombi yt.Plehre.

 • –4-5-1–ne zvicer–skeme qe mund te sjelle tragjedi-ne rezultat…duhet ndryshuar menjehere–madje 6-3-1-ose 5-4-1-ne jemi ekip me mbrojtje te pasigurt-qe mund te pesojme gol-ne cdo moment–ndaj sduhet pranuar nje skeme e tille–gati shkatruese.nuk e kuptoj qellimin e de biazit-qe paralajmeron surpiriza–ne -nuk jemi italia–ndaj federata duhet te nderhyje me specialistet e saj–para se te jete vone-per ndryshimin.i uroj fat shqiperise sone–se vetem fati i mbare mund te ndaloje–disfaten-me kete skeme qe na le –fare -zbuluar-…..

 • hi!,I really like your writing very a lot! proportion we keep up a correspondence extra about your article on AOL? I need an expert on this area to unravel my problem. Maybe that is you! Looking ahead to look you.

Lini nje koment

— duhet *

— duhet *